Organizatorzy cyklu koncertów Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Parafia Miłosierdzia Bożego zapraszają na koncert będący połączeniem klasycznego brzmienia barokowych koncertów Bacha i Vivaldiego z wirtuozerią Wieniawskiego i Liszta. Wystąpi duet skrzypcowy Duo Sonore. Na organach zagra Stefan Batory z Węgier. W ich wykonaniu zabrzmią między innymi utwory J.S. Bacha, G. P.Telemanna, H.Wieniawskiego, F. Liszta i A.Vivaldiego. Honorowy patronat nad cyklem sprawuje Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.
Wstęp wolny.
Info o wykonawcach:
Ilona Nieciąg
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. K. Danczowskiej oraz studia solistyczne pod kierunkiem prof. G. Zhislina w Würzburgu (Niemcy). W 2012 r. obroniła pracę doktorską pt. Utwory na dwoje skrzypiec w muzyce polskiej XX wieku, otrzymując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka.
Uczestniczka wielu Mistrzowskich Kursów Interpretacji. Koncertuje od lat jako solistka i kameralistka. Od 15 lat członek duetu skrzypcowego Duo Sonore, współzałożycielka i solistka zespołu Da Camera. Ceniony partner w muzyce kameralnej, zapraszany gościnnie do uczestnictwa w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą. W 2007 roku uzyskała Certyfikat CEA Pedagoga Koncertującego. Jako członek organizacji pozarządowych promujących kulturę wysoką w regionie, odznaczona została Medalem Heródka za działalność kulturalną na Orawie.
Krzysztof Leksycki
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. R. Kabary. Ukończył także z wyróżnieniem podyplomowe studia w Detmold oraz klasę skrzypiec prof. W. Melchera w Stuttgarcie (Niemcy). Współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Od roku 1997 występuje w duecie skrzypcowym Duo Sonore, od 2006 jako koncertmistrz zespołu Da Camera, a od 2009 jako leader Kwartetu Festiwalowego. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Wieczorów Czwartkowych – cyklu koncertów muzyki klasycznej, inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej oraz organizatorem Sierpniowych spotkań z klasyką w nowotarskim Ratuszu. Kieruje niepubliczną Orawską Szkołą Muzyczną I stopnia w Jabłonce. W 2007 roku uzyskał Certyfikat CEA Pedagoga Koncertującego. Działa społecznie na rzecz promowania kultury wysokiej w regionie. Za działalność kulturalną na Orawie odznaczony w roku 2008 Medalem Heródka.
Istvan Batori
Wybitny węgierski organista i klawesynista młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem akademię muzyczną w Würzburgu w klasie prof. Ch. Bosserta (na kierunku muzyka kościelna, dyrygentura chóralna, klawesyn). W roku 2013 wziął udział w wymianie programu Erasmus-Socrates studiując organy oraz klawikord na akademii muzycznej w Bolonii. Uczestnik kursów mistrzowskich we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz na Węgrzech. Od bieżącego roku posiada własną klasę klawesynu, piastując stanowisko profesora-asystenta na akademii muzycznej Conservatorio di musica G.B. Martini w Bolonii. Regularnie koncertuje w Niemczech, Włoszech oraz na Węgrzech.
Program:
1. Johann Sebastian Bach: Koncert d-moll, BWV 1043 cz. I
2. Johann Sebastian Bach: Fuga gis-moll z II tomu zbioru Wohltemperiertes Klavier BWV
887
3. Georg Philipp Telemann: Sonata A-dur
4. Johann Wenzel Kalliwoda - Duo concertant op.116 cz. I
5. Henryk Wieniawski: Kaprys nr 1 op.18
6. Liszt Ferenc: "Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen"
7. Antonio Vivaldi: Koncert a-moll, cz. III