Warto namówić kochanego mężczyznę do zrzucania kilogramów. Wprawdzie coraz większy brzuch wydaje się zabawny, ale jego skutki w postaci nocnego bezdechu, bólu pleców i cukrzycy nie są już tak śmieszne.
Przyczyny tycia bywają bardzo różne. Od przyjmowania leków, poprzez spowolnioną w średnim wieku przemianę materii, aż do zwykłego objadania się. Właśnie ono najczęściej doprowadza panów najpierw do nadwagi, a potem otyłości.
Jaka otyłość jest gorsza?
Lekarze dzielą otyłość na dwa rodzaje: męską otyłość brzuszną oraz kobiecą otyłość pośladkowo-udową. Obie są niepożądane, jednak ta pierwsza szczególnie trudna do usunięcia. Dzieje się tak, ponieważ komórki tłuszczowe oblegają organy wewnętrzne w brzuchu i, by się skurczyć, potrzebują intensywnych ćwiczeń. – Rzadko widuję w swojej pracy panów w średnim wieku - mówi Patryk Pohoryło, instruktor treningu siłowego i kulturysta.– Ponadto wielu z nich nie wie, jak ćwiczyć efektywnie i chronić ciało przed bolesnymi kontuzjami. Najlepiej jest skorzystać z pomocy trenera, który skrupulatnie wytłumaczy, jak odpowiednio rozgrzać ciało przygotowując je do treningu oporowego - twierdzi Patryk Pohoryło. Dobrze przeprowadzony trening gwarantuje lepszą figurę i zdrowe plecy.
Jego zdrowy kręgosłup
Niech do codziennego wysiłku zachęci też dbałość o zdrowe i silne plecy, bo nadwadze towarzyszą często zmiany zwyrodnieniowe tej części szkieletu. – Kręgosłup pozwala nam zachować wyprostowaną postawę – mówi fizjoterapeutka Ewa Pankowska. – Mięśnie, które oplatają nasz brzuch, plecy i klatkę piersiową są jak gorset, który pomaga kręgosłupowi utrzymać jego anatomiczną linię. Kiedy mięśnie z jednej strony ciała stają się zbyt rozciągnięte, a z przeciwległej strony skurczone, rodzi się problem w postaci wady postawy – dodaje ekspertka. Skutkiem postępujących latami zmian może być przepuklina dysku w kręgosłupie piersiowym, która uciska rdzeń kręgowy, co skutkuje często porażeniami poniżej pasa. – Ponieważ brak ruchu i siedzący tryb życia są dla Polaków codziennością, fizjoterapeuci coraz częściej spotykają się z pacjentami cierpiącymi z powodu bólu pleców – dodaje fizjoterapeutka. Jednak ból to nie jedyny problem...
Żeby zdrowo oddychał
Nadwaga lub otyłość naszego męża to kwestia nie tylko estetyczna, bo nagromadzona tkanka tłuszczowa wewnątrz klatki piersiowej „zabiera" płucom przestrzeń. Także tłuszcz na organach wewnętrznych ogranicza dodatkowo ruchy przepony, w wyniku czego spłyca się oddech. Na tym nie koniec, bo problemy z oddychaniem wychodzą dalej - pojawia się zbyt duży obwód szyi. Jeśli wynosi on 44 cm lub więcej, prowadzi m.in. do bezdechu nocnego i silnego niedotlenienia organizmu. A wystarczyło by choćby ograniczyć nieco jedzenie...
Dieta zdrowa i... kieszonkowa
Przede wszystkim, aby schudnąć należy dopasować ilość przyjmowanych kalorii do wieku i trybu życia, jaki się prowadzi. – Ilość kalorii, które powinien przyjmować pan w wieku od 21 do 64 lat mieści się w szerokim przedziale 2,4 tys.-4,5 tys. na dzień – mówi dietetyk Magdalena Iwaszkiewicz. – Tak zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od rodzaju pracy jaką wykonują mężczyźni – od lekkich, po bardzo ciężkie Główną przyczyną otyłości jest przekraczanie swojego zapotrzebowania energetycznego – dodaje specjalistka. Poza rezygnacją z tłustego mięsa i wędlin trzeba pamiętać o błonniku– substancji pochodzenia roślinnego, która oczyszcza organizm i jelita z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Jej spore ilości znajdziemy w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach strączkowych oraz gotowych produktach dietetycznych, jak lekkie pieczywo, wafle ryżowe i pszenne, a także błonnikowe granulki do jogurtów i sałatek. – Producenci zdrowej żywności muszą dopasować swoją ofertę do obecnych czasów, w których ludzie spędzają większość dnia poza domem – mówi Anna Warpechowska z firmy Granex. – Dlatego proponujemy błonnik w różnych postaciach, porcjach i lekkich opakowaniach, które można po prostu zabrać ze sobą do pracy i na uczelnię.
Polska lżejsza niż Kontynent
W 2008 Europejska Komicja dla Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju roku stworzyła ranking otyłości Europejczyków. Pierwsze miejsce zajęli w nim obywatele Wielkiej Brytanii, bo co czwarty z nich jest otyły. Na drugiej pozycji uplasowali się Irlandczycy (23% ), a trzecie miejsce należy do Maltańczyków (22,3%). Uwaga! Polacy wypadają tu wyjątkowo lekko, bo tylko 12,5% z nas waży zbyt dużo względem swojego wzrostu. Według danych jesteśmy nawet szczuplejsi niż cała Unia Europejska, która wykazuje 15,5% otyłości wśród obywateli. – Te dane udowadniają, że Polacy potrafią zadbać o zdrowie a rosnąca popularność żywności dietetycznej nie jest tylko zwykłą modą przejętą z zagranicy – stwierdza Anna Warpechowska z firmy Granex produkującej wafle, pieczywo i inne błonnikowe produkty dla aktywnych. – Szkoda tylko, że zdecydowaną większość osób stosujących zdrową dietę są kobiety. Myślę jednak, że to się kiedyś zmieni i panowie zaczną zwracać większą uwagę na to, co jedzą.
Więcej informacji na temat odchudzania oraz diet: www.facebook.com/uwaga.zrzucam
Więcej informacji: www.granex.pl