W ciągu niecałych 10 lat liczba podróży zagranicznych emerytów wzrośnie dwukrotnie. Tak przewidują specjaliści z Oxford Economics. Wyliczyli że w 2025 r. liczba podróży osób powyżej 65. roku życia wyniesie aż 180 mln.
Jako najważniejszy czynnik rozwoju podróży seniorów prof. François Vellas w wywiadzie dla magazyny „Nowości” wskazał przyjazną politykę senioralną, która jest na wysokim poziomie w takich krajach, jak: Francja, Belgia czy Szwajcaria. Ekspert turystyki międzynarodowej zauważa również, że oferta turystyczna powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb starszego turysty, czyli możliwość odpoczynku w ciągu dnia, dobre warunki zakwaterowania, a przede wszystkim atrakcyjne punkty programu, bowiem starsi ludzie mają głód wiedzy.
Przykładem, który doskonale realizuje te potrzeby są Chiny. Wyjazdy osób starszych oparte są o program Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czyli połączenie zwiedzania z wykładami o sztuce i historii. Vellas wskazuje również, że zwiększy się liczba wyjazdów pozasezonowych i, w tym również wyjazdy samotnych turystów poszukujących towarzystwa.
Seniorka Kazia