Nieprawdą jest, że małe miasta mają niewiele do zaoferowania swoim seniorom. Co prawda nie znajdziemy tam wielkich teatrów czy widowisk, ale z pewnością można spędzić miło czas rozwijając swoje pasje i hobby.
Rozglądnij się!
Zwykle nie wiadomo od czego zacząć. Jest wielka ochota na wyjście z domu, zrobienie czegoś dla siebie, uczestnictwo w czymś, co dawało by satysfakcję.
Tylko jak to zrobić? Można zacząć zwyczajnie: razem z koleżanką czy kolegą, wyjść na spacer z popularnymi „kijkami”. Po drodze można spotkać innych spacerowiczów, i po kilku spotkaniach umówić się na wspólne maszerowanie razem. Z czasem taka grupa sama zacznie organizować dalsze atrakcje: wspólne ogniska, wyjścia do kina itd. Wystarczy otwartość, dobry nastrój i pozytywne nastawienie do drugiego człowieka, by znaleźć znajomych, a może nawet przyjaciół na dalszą część życia.
Małe miasto ma pod tym względem większą przewagę nad dużymi aglomeracjami: jest tam więcej miejsc, gdzie można pojeździć na rowerze obcując jednocześnie z przyrodą, możliwości do organizacji ognisk, wycieczek pieszych. Takie spotkania mają także tę zaletę, że nic nie kosztują.
Dołącz do innych!
W wielu małych miastach prężnie działają domy kultury, które swoją ofertę kierują także do seniorów. Są zatem Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby seniora, kółka zainteresowań dla seniorów. Wystarczy przejrzeć ofertę domów kultury by przekonać się, że można grać w szachy, być członkiem sekcji tanecznej, gimnastycznej, fotograficznej, zdrowotnej, wokalnej, literackiej, turystycznej, artystycznej, rowerowej czy komputerowej.
Do takich grup działających w ramach domu kultury może zapisać się każdy senior. Udział w nich nie tylko pozwala na rozwinięcie własnych zainteresowań, ale poznanie nowych ludzi, którzy dzielą nasze pasje. Spotkania tego typu stają się także miłą odskocznią od codzienności i dają stałą dawkę pozytywnej energii w życiu. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy możliwość wyjścia z domu ze względu na aurę jest mniejsza, a skłonność do spadku nastroju się zwiększa.
W wielu, nawet niewielkich miasteczkach organizowane są różne imprezy, które wymagają wsparcia mieszkańców: festyny, pchle targi, jarmarki. Często są to wydarzenia charytatywne, które mają na celu pomoc w finansowaniu na przykład remontu budynków społecznie użytecznych. W takich akcjach świetnie odnajdują się seniorzy, którzy mogą upiec ciasta, ugotować jedzenie, stworzyć miejsce do dzielenia się swoimi umiejętnościami. Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, bo dają one mnóstwo satysfakcji.
Małe miasta często mają też kina, do których warto się wybrać nie tylko po to, by obejrzeć nowy film, ale by spotkać się ze znajomymi. Co więcej sale kinowe w niewielkich miasteczkach często wykorzystywane są jako teatry. Gościnnie występują w nich aktorzy, nawet ci znani ze srebrnych ekranów. Niejednokrotnie organizowane są koncerty, zapraszane są kabarety, a nawet przedstawienia baletowe.
Małe społeczności często potrafią się lepiej zorganizować niż duże. Nie ma w nich anonimowości, jest większa bliskość. Dziś miasta zwykle starają się dbać o swoich seniorów, których z każdym rokiem będzie przybywać. Warto zatem rozglądnąć się, zapytać znajomych i dołączyć do życia seniorów w swoim małym mieście.