Grecja, Hiszpania, Turcja – to najczęściej wybierane kierunki przez Polaków na spędzenie letniego urlopu. Charakteryzują się one pięknymi widokami i ciepłym klimatem, co szczególnie przyciąga polskich turystów. W kraju lato nie rozpieszcza, a my coraz częściej wybieramy miejsca, które gwarantują nam piękną pogodę. Ale czy na pewno wszyscy kojarzą urlop z leżakowaniem w słońcu i kąpielami w krystalicznie błękitnym morzu?
Turyści często dzielą się na dwie grupy – tych którzy uwielbiają wylegiwać się na leżaku z opcją all inclusive oraz tych, którzy są nastawieni na aktywne zwiedzanie. Nie każdy kraj jednak może pochwalić się jednocześnie cudowną letnią pogodą, dostępem do morza i bogactwem kulturowym. Ale z pewnością takim miejscem jest Gruzja.
Gruzja poza niepowtarzalnym klimatem nad wybrzeżem Morza Czarnego, to pyszna kuchnia, zabytki z czasów przedhistorycznych, piękne kamienisto żwirowe plaże, wyjątkowo serdeczni ludzie oraz wyśmienite wino. To właśnie tutaj można spotkać się z tradycją supry, czyli wspólnej uczty przy syto zastawionym stole, której elementem obowiązkowym są długie, poetyckie toasty wznoszone przede wszystkim winem. I to właśnie gruzińskie wino i tamtejsze winnice to znak rozpoznawczy Gruzji, który coraz częściej przyciąga turystów z całego świata.
„Dobre wino wyraża charakter miejsca gdzie się urodziło oraz ludzi, którzy je stworzyli. Początki kultury winiarskiej sięgają czasów narodzin państwa gruzińskiego. Podczas archeologicznych wykopalisk okryto pestki winogron vitis vinisfera sativa, , których wiek określa się na 7-6 tysięcy lat p.n.e. Najstarsze znalezione gliniane amfory (tzw. KWEWRI) do wyrobu i przechowywania wina liczą sobie 3-4 tysiące lat. Większość etymologów uważa, że słowo „wino” pochodzi od starożytnego gruzińskiego słowa „gvino” – mówi Vano Makhniashvili, właściciel marki gruzińskich win Marani.
Podczas urlopu w Gruzji szczególnie warta do odwiedzenia jest winnica Kondoli. To właśnie tam w regionie Kakhetii rosną winogrona, z których powstaje pyszne Marani Saperavi - wino, od którego zaczyna się przygoda z gruzińską tradycją winiarską. Czerwone, wytrawne, regionalne, przekonuje do siebie pełnym aromatem i zrównoważonym smakiem. Winogrona kiedy dojrzeją, zbiera się i odszypułkowuje, a następnie tłoczy. Fermentacja odbywa się w kadziach z nierdzewnej stali, na naturalnych drożdżach i w kontrolowanej temperaturze 23-28°C. Kolejne etapy produkcji trunku to 10-dniowa maceracja, zlanie znad osadu, fermentacja malolaktyczna oraz dojrzewanie – w kadziach z nierdzewnej stali, a następnie w butelkach. W efekcie tych procesów powstaje wino, które jest jedną z wizytówek Gruzji.
Gruzja to idealne miejsce do wypoczynku zarówno dla tych, którzy uwielbiają spędzać aktywnie wakacje, ale również tych którzy cenią sobie romantyczne wieczory z dobrym winem i pięknymi widokami. A dla koneserów wina to prawdziwy raj na ziemi!