W Polsce 1 listopada jest dniem zadumy i dniem odwiedzin grobów zmarłych bliskich. Jak obchodzi się ten dzień w innych krajach?
Niemcy
Jako, że Niemcy nie są religijnym monolitem jak Polacy, święto Wszystkich Świętych obchodzi się różnie w zależności od regionu. Nie w całym kraju nawet dzień ten jest wolny od pracy. Ważny jest on w tych landach, w których dominującym wyznaniem jest katolicyzm.
U naszych zachodnich sąsiadów pierwszego listopada na cmentarzach nie dostrzeżemy tłumów znanych z polskich cmentarzy. Nie wynika to jednak tylko z faktu, że nie jest to wszędzie dzień wolny od pracy, ale z braku tradycji tak tłumnego odwiedzania grobów zmarłych. W Niemczech inaczej rozwiązana jest też kwestia opieki nad grobami i cmentarzami. Grobami często zajmują się prywatne firmy, a nie jak w Polsce najbliżsi zmarłych.
Najbardziej tradycyjnie święto to obchodzą południowe landy. W wielu domach do tradycji należy upieczenie w tym dniu strucli.
Niemcy chętnie przyjmują tradycje zza oceanu jeśli chodzi o obchody dnia Wszystkich Świętych i z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się Halloween. Dzieci przebierają się za straszydła, odbywają się specjalne spektakle, a wszystko odbywa się w klimacie śmiechu i zabawy.
Węgry
Tradycje dnia zadusznego na Węgrzech sięgają XVII wieku. Podobnie jak w Polsce, tak i na Węgrzech pierwszy dzień listopada jest wolny od pracy. Tradycyjnie tego dnia Węgrzy udają się na msze, a na cmentarzach wspominają bliskich poprzez odmawianie modlitw z wypowiadaniem imion zmarłych. Wielu Węgrów nadal kultywuje tradycję palenia w piecu do późnej nocy czy pozostawiania świeczek w oknach. Ma to pomóc duszom, które – jak się wierzy – na dzień przed zaduszkami schodzą na ziemię z czyśćca, by prosić o modlitwę. Dawniej wierzono, że należy w ostatni dzień października powstrzymać się od hałaśliwych prac, by nie przeszkadzać duszom.
Meksyk
W Meksyku świętowanie trwa dwa dni. Pierwszego listopada oddaje się część zmarłym dzieciom. Dzień ten nazywany jest Dniem Niewiniątek. Drugi listopada to Dzień Zaduszny. W Meksyku święto ma to radosny wymiar, zupełnie inaczej niż w Polsce. Tam na cmentarz przynosi się kwiaty, owoce, jedzenie, picie. Domowe ołtarze dekorowane są kwiatami, ale także szkieletami ubranymi w kolorowe ubrania. Wszystko to po to, aby przyciągnąć dusze. Przy takim ołtarzu je się chleb w kształcie czaszek czy kości, a samym zmarłym w ofierze składa się kostki cukru w podobnym kształcie. Choć dla nas brzmi to kuriozalnie, to ma to znaczenie związane z przemijaniem i unaocznieniem, że śmierć to nie koniec życia, ale przejście na drugą stronę. Oryginalny sposób obchodów dnia Wszystkich Świętych w Meksyku przyciąga miliony turystów, którzy chcą uczestniczyć w tych wydarzeniach.
Portugalia
W Portugalii tradycją był zwyczaj zwany „chleb dla Boga”. Tego dnia przynosiło się na groby bliskich żywność. Tradycja ta ewaluowała i wyglądała tak, że dzieci w grupach, śpiewając tradycyjne piosenki odwiedzały domy prosząc o migdały i ciastka. Bardzo przypomina to amerykańskie halloween i w praktyce dziś się w nie przekształciło. Dzieci jak dawniej chodzą po domach, przebrane za straszydła, i proszą o słodycze.
Na całym świecie w rozmaity sposób upamiętnia się swoich bliskich zmarłych. To, co w naszej kulturze jest nie do pomyślenia, w innej jest tradycją. Szersze spojrzenie na to, w jaki sposób obchodzi się Zaduszki pozwala na refleksję nad śmiercią, życiem i przemijaniem.
seniorzy.PL