Przez 123 lata Polska nie była niepodległa. Także po II wojnie światowej nie mogliśmy się w pełni cieszyć z wolności. Dziś jesteśmy dumni, że możemy stanowić o sobie, co świętujemy 11 listopada.
Polska
W Polsce Dzień Niepodległości to przede wszystkim patos. Oficjalne apele z obowiązkową asystą wojskową, górnolotne przemówienia, kwiaty i powaga. Jednak w ostatnich latach widoczna jest tendencja do wprowadzania pewnych zmian. Ściągnięcia świętowania z wyżyn, na bardziej radosne i przyziemne uczczenie święta, które jest nie tylko wzniosłe, ale także radosne.
Jako, że 11 listopada jest dniem wolnym od pracy Polacy chętnie uczestniczą w paradach wojskowych, koncertach czy przedstawieniach.
Odbywają się także marsze patriotyczne, jednak w ostatnich latach są one głównie przyczynkiem do manifestowania poglądów politycznych i ścierania się na ulicach, co jest niewątpliwie haniebne dla obchodów tak ważnego święta.
Na szczęście to jest margines. Polacy bardzo chętnie, na fali mody na bieganie, biorą udział w Biegu Niepodległości, w aktywny sposób pokazując swój patriotyzm.
Stany Zjednoczone
Zupełnie inny charakter obchodów Dnia Niepodległości wykreowali Amerykanie, którzy swoje święto mają 4 lipca. Tam świętuje się z pompą. I choć nie brakuje części oficjalnej, pełnej górnolotnych i patriotycznych słów oraz parad czy koncertów, to Amerykanie świętują także nieoficjalnie udając się na mecze, a także organizując spotkania rodzinne, grille, małe przyjęcia. Oczywiście kulminacyjnym momentem Dnia Niepodległości jest pokaz fajerwerków, na który najbardziej czekają dzieci.
Czechy
Czesi swoje święto obchodzą 28 października. Tego dnia oprócz oficjalnych obchodów, przemówień i pokazów, odbywają się wystawy, happeningi, marsze z lampionami dla dzieci. Tego dnia muzea są darmowe dla obywateli, a wstęp na baseny i inne obiekty sportowe jest symboliczny.
Obchody Dnia Niepodległości mają zatem podobny wymiar, jak w Polsce.
Wiele państw w Europie ale także na świecie w ogóle nie obchodzi Dnia Niepodległości z tego prostego powodu, że nigdy w swojej historii nie były nikomu podległe. Do grona tych szczęśliwców należą Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Hiszpania. Choć Niemcy w XX wieku miały bardzo burzliwą historię, to ich świętowanie wiąże się ze zjednoczeniem Niemiec, a nie z odzyskaniem niepodległości. Francja świętuje zburzenie Bastylii, Wielka Brytania – Dzień św. Jerzego.
Bardzo kolorowo Obchody Konstytucji 17 maja obchodzą Norwegowie. Na ulice wychodzą dzieci w tradycyjnych strojach i maszerują przed pałacem królewskim, gdzie pozdrawia je rodzina królewska. Odbywa się mnóstwo związanych ze świętem wydarzeń kulturalnych, pokazów i eventów.
Dzień Niepodległości jest niezwykle ważny. Trzeba pamiętać, że choć są kraje, które nigdy nie utraciły swojej niezależności, to Polska należy do tych nielicznych, którym udało się ją odzyskać. Na świecie są kraje, które nadal mają nieustalony status. Świętujmy zatem z powagą ale także radością i dumą. Nasza historia pozwala nam na bycie dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami.
seniorzy.PL