W SOPOCIE POWSTAŁ NOWY ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCYDLA OSÓB Z CHOROBĄ ALZHEIMERA
Domowa atmosfera, profesjonalna opieka i mnóstwo zajęć, które wspierają, aktywizują i usprawniają osoby cierpiące na demencję, w tym chorobę Alzheimera, to wszystko zapewnia uczestnikom, nowy Środowiskowy Dom Samopomocy, który powstał w Sopocie.
Jak podkreślała podczas oficjalnego otwarcia, Joanna Cichocka – Gula, wiceprezydent Miasta Sopotu, to miejsce jest odpowiedzią na potrzeby sopockich seniorów i ich rodzin. To niej jest placówka to jest po prostu dom, kameralne miejsce, gdzie wszyscy się znają i wspólnie spędzają czas.
- Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy, powołany przez Miasto Sopot w sierpniu b.r. przeznaczony jest dla osób starszych, które mają problemy z pamięcią, nie radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu i potrzebują wsparcia – mówi Alina Cysewska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, który sprawuje nadzór merytoryczny nad Domem. Prowadzenie placówki powierzone zostało Fundacji "Niesiemy Pomoc", natomiast do Ośrodka kieruje sopocki MOPS, który wydaje decyzję administracyjną. Dom przeznaczony jest dla 15 osób z terenu Sopotu. Są jeszcze wolne miejsca, więc rodziny, które mają osoby starsze cierpiące na demencję, zachęcamy do kontaktu z sopockim MOPS-em gdzie można uzyskać szczegółowe informacje – dodaje Alina Cysewska. Uczestnicy objęci są całodzienną opieką od poniedziałku do piątku przez wykwalifikowany personel, który prowadzi zajęcia terapeutyczne według planu wspierająco – aktywizującego opracowanego indywidualnie dla każdego uczestnika, w tym m.in. zajęcia terapeutyczne, trening pamięci, zajęcia plastyczne, kulinarne i kulturalne. Budynek Ośrodka przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt pobytu uzależniony jest od dochodu uczestnika i jego rodziny.
- Każdy dzień rozpoczynamy od wspólnego śniadania, rozmawiamy o ważnych dla nas sprawach, trochę się gimnastykujemy a następnie przechodzimy do różnego rodzaju terapii, przede wszystkim to trening pamięci oraz trening codziennych czynności – mówi Natalia Szalk- kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sopocie. Staramy się usprawniać te wszystkie drobne czynności, które wykonujemy na co dzień, np. zrobienie sobie herbaty, posprzątanie czy podlanie kwiatków. Osoby z demencją potrzebują wsparcia w takich codziennych czynnościach, ponieważ zapominają jak się je wykonuje. Dlatego też w kuchni znajdują się napisy na wszystkich sprzętach. Kilka razy w tygodniu w ramach treningu kulinarnego uprzyjemniamy sobie czas przygotowując słodkości ale także zdrowe sałatki z owoców i warzyw, no i oczywiście śpiewamy ulubione piosenki – dodaje Natalia Szalk.
- Tu się wypoczywa – mówi Pan Tadeusz, jeden z uczestników, tutaj wszystko jest takie bliskie, każdy do nas z sercem podchodzi, jak najbliższy człowiek, jak w rodzinie. A Pani Frania dodaje, że kiedy z uwagi na chorobę przez kilka dni nie przychodziła, to tęskniła. A jeśli człowiek za czymś tęskni to znaczy, że coś dobrego się dzieje.
Celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy jest postępowanie rehabilitacyjne rozumiane jako zespół działań zmierzających do osiągnięcia przez uczestników jak najpełniejszej samodzielności życiowej. Priorytetem kierunku działań wspierająco – aktywizujących „Domu” jest: kształtowanie i pogłębianie umiejętności samodzielnego funkcjonowania, kształtowanie i pogłębianie umiejętności interpersonalnych, rozwijanie zainteresowań i inspirowanie do nowych form aktywności, wsparcie w zakresie rehabilitacji społecznej.
- W czwartek, 29 października w godz. 10.00-12.00, zapraszamy mieszkańców Sopotu na Dzień Otwarty w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Mickiewicza 9 w Sopocie, podczas którego będzie można bezpośrednio zapoznać się z działalnością Ośrodka – zachęca Katarzyna Drapsa, Prezes Fundacji „Niesiemy Pomoc”, która prowadzi Dom.
Bliższe informacje dotyczące kierowania do Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera przy ul. Mickiewicza 9/1 dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie.