Aktywni seniorzy będą zachęcać...

innych do korzystania z Internetu

Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora". Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu. Program edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+.

aktywni-seniorzy

Szkolenia, prowadzone przez Orange i instytut badawczy NASK, mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych". Jak pokazuje raport „Diagnoza społeczna 2011", spośród 13 mln Polaków po 50 roku życia, tylko 3 miliony korzysta z Internetu. Program edukacyjny „Senior dla Seniora" pozwala osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia poznawać i propagować wśród równolatków nowe narzędzie, za pomocą którego możliwa jest komunikacja, zdobywanie i przesyłanie informacji, rozwijanie zainteresowań oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jego celem jest również zmniejszanie rozmiaru zjawiska zwanego wykluczeniem cyfrowym osób starszych.

Spotkania podzielone zostały na trzy etapy. Podczas pierwszego - „Komputer i Internet przyjaciółmi seniora" - uczestnicy poznawali między innymi rodzaje poszczególnych typów urządzeń - komputerów, tabletów i smartfonów oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i prywatności, jakimi powinni się kierować przebywając w sieci. 

W programie warsztatów „Senior w Internecie", odbywających się w drugim etapie programu, znalazły się takie zagadnienia, jak obsługa edytorów tekstowych, korzystanie z wyszukiwarki internetowej oraz portali informacyjnych i społecznościowych, zakładanie elektronicznego konta pocztowego, wysyłanie i odbieranie e-maili oraz robienie zakupów przez Internet.

W sierpniu rozpoczyna się trzecia, ostatnia, część programu - „Senior - Lider", obejmująca szkolenia z umiejętności komputerowych, internetowych i interpersonalnych. W ten sposób grupa seniorów, którzy uczestniczyli w całym programie „Senior dla Seniora", zostanie przygotowana do samodzielnego przekazywania wiedzy równolatkom.

„Wielu seniorów nie korzysta z Internetu. Przyczyn może być wiele - od braku potrzeby i motywacji do korzystania z sieci, po lęk przed tym medium. Dlatego chcielibyśmy pokazać uczestnikom projektu różne możliwości wykorzystania nowych technologii oraz przekonać ich, że używanie komputera i Internetu ułatwia osobom starszym funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom mogą stać się bardziej aktywni i samodzielni. Liczymy, że uczestnicy wspólnego projektu NASK i Orange poprzez przekazywanie zdobytej wiedzy innym seniorom staną się ambasadorami nowoczesnych technologii w swoich środowiskach" – podkreśla dr Agnieszka Wrońska, kierownik działu Akademia NASK, w instytucie badawczym NASK.

„Dla Orange Polska temat kształcenia i poszerzania umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób starszych to temat bardzo ważny z perspektywy biznesu odpowiedzialnego społecznie. Jest to również temat jak najbardziej aktualny w związku z obchodzonym właśnie Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Posługiwanie się nowoczesnymi technologiami, w tym komputerem z dostępem do Internetu, smartfonami, interaktywnymi urządzeniami to jedna z niezbędnych umiejętności we współczesnym świecie. Starsze pokolenie jest pod tym względem podzielone, a my chcemy aktywizować tą grupę i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Dlatego zostaliśmy partnerem tego ciekawego projektu" – dodaje Tomasz Nowakowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych w Orange Polska.

 

O NASK

NASK jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badań naukowych prowadzonych przez Instytut jest opracowywanie rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują też badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team).

Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki. NASK prowadzi także rejestr domeny .pl. Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia dla firm i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa ICT. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu funkcjonuje Dyżurnet.pl, punkt kontaktowy, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie.

O ORANGE

Orange jest liderem polskiego rynku telekomunikacyjnego i najchętniej wybieranym operatorem w Polsce. Obsługuje blisko 21 milionów klientów zapewniając im codzienny dostęp do największego portfolio nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym unikatowej oferty konwergentnej - Orange Open oraz planów taryfowych bez limitów połączeń ze wszystkimi sieciami mobilnymi i stacjonarnymi w Polsce, a także numerami międzynarodowymi.

Orange Polska od kilku lat sukcesywnie wdraża politykę społecznej odpowiedzialności biznesu we wszystkich obszarach swojej działalności. Bycie firmą społecznie odpowiedzialną to dla Orange Polska proces ciągłego doskonalenia się w odpowiedzi na oczekiwania naszych klientów, pracowników, partnerów biznesowych, społeczności lokalnych czy środowiska, ale też analiza tendencji i procesów zachodzących w naszym otoczeniu. Szczególnie ważne jest strategiczne podejście, wkomponowanie CSR w podstawy działania biznesu, w misję

i wartości firmy.