od 6 do 12 VIII br. grupa młodzieży ze wschodniej Białorusi - wolontariuszy Caritas Diecezji Witebskiej razem z rówieśnikami z warszawskiej Fundacji AVE pokonywała szlak kajakowy Raduni. To pierwsza część projektu "Polska Magiczna/Białoruś Magiczna", realizowanego przez Fundację AVE we współpracy z MEN i m.st. Warszawa. Od 13 do 19 VIII młodzi ludzie przez sześć dni będą poznawać z kajaka "przedwojenne Mazury", czyli białoruskie Jeziora Brasławskie.
- Kajaki to jedynie przestrzeń, pretekst do spotkania młodych Polaków i Białorusinów - mówią organizatorzy. - Wspólny spływ znakomicie integruje: przygoda, konieczność współpracy i kooperacji, pokonywanie przeszkód, bystrzy, jazów... Ale nie chodzi nam wyłącznie o wakacyjne spotkanie młodzieży i zorganizowanie atrakcyjnego wypoczynku.
Ideą projektu "Polska Magiczna/Białoruś Magiczna" jest pokazanie "prawdziwej Polski" i "prawdziwej Białorusi", postrzeganej nie przez pryzmat podziałów politycznych i nieustannych informacji medialnych o negatywnym zabarwieniu.
Dlatego uczestnicy przedsięwzięcia podczas spływu biorą udział w warsztatach fotograficznych (prowadzi Ireneusz Graff, szef Polskiego Związku Fotografików Przyrody) i dziennikarskich (animuje Rafał Grzenia, literat, dziennikarz, reportażysta), podczas których przygotowują fotoreportaż i reportaże radiowe o "Polsce Magicznej" i "Białorusi Magicznej".
- Liczymy, że ci, którzy dzisiaj na hasło "Białoruś" mają wyłącznie negatywne skojarzenia, po obejrzeniu naszej wystawy uświadomią sobie, że po jednej i drugiej stronie Bugu mieszkają bardzo ciekawi ludzie, nie brakuje pięknych, wartościowych miejsc, że obraz kreowany przez polityków jest niepełny, a czasem fałszywy - mówią organizatorzy. - To samo dotyczy Białorusinów - często ich postrzeganie Polski jest wypaczone przez propagandę. Chcemy więc zachęcić do kulturowego, edukacyjnego zbliżenia pomiędzy mieszkańcami naszych krajów.
Wystawy będą pokazywane w październiku w Warszawie i Witebsku, a ich wersja cyfrowa razem z nagranymi przez młodzież reportażami będzie dostępna w internecie na stronie fundacjaave.pl.
Fundacja AVE, która prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, kulturalną, turystyczną, integrującą pokolenia i aktywizującą osoby niepełnosprawne, od kilku lat animuje również edukacyjne międzynarodowe spotkania młodzieży. Współpracuje z białoruskimi organizacjami społecznymi.
Podczas ubiegłorocznego projektu "Połączył nas Bug" młodzi ludzie z Polski i Białorusi wspólnie stworzyli gazetę o wolontariacie, która była dystrybuowana w Witebsku i Warszawie w nakładzie blisko 70 tys. egz. Wersje cyfrowa wydawnictwa: http://fundacjaave.nazwa.pl/pliki/gazetaowol2011.pdf.