Łódzcy seniorzy nie boją się mediów

W dniach 26-27 marca 2013 r. odbyło się w Łodzi dwudniowe szkolenie dla seniorów z zakresu edukacji medialnej. Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie MANKO z Krakowa, realizujące projekt „Głos Seniora" w ramach Aktywności Społecznej Osób Starszych. Seniorzy mogli nauczyć się jak współpracować z mediami w zakresie promowania swoich aktywności i inicjatyw, poznali meandry prawa prasowego, mogli również dowiedzieć się jak być asertywnym i nie dać się zmanipulować.

Glos Seniora 2

 

Czas na Głos Seniora!


Projekt „Głos Seniora" organizowany przez Stowarzyszenie MANKO, które od ponad 10 lat organizuje kampanie społeczne, powstał w odpowiedzi na pogłębiający się proces tzw. starzenia się społeczeństwa. W ramach projektu powstał ogólnopolski magazyn pisany przez i kierowany do seniorów, portal www.glosseniora.pl oraz fanpage na portalu społecznościowym Facebook. Wszystkie te kanały pełnią rolę informatora, poradnika i platformy wymiany doświadczeń pomiędzy Uniwersytetami Trzeciego Wieku, klubami seniora i innymi organizacjami zajmującymi się tą grupą wiekową. W ramach projektu przeprowadzony jest cykl szkoleń z zakresu edukacji medialnej. Szkolenia są organizowane dla przedstawicieli ruchu senioralnego. Jedno z nich odbyło się właśnie w Łodzi.
Za pośrednictwem magazynu, portalu internetowego oraz cyklu szkoleń, chcemy kształtować wśród seniorów postawę aktywnego obywatela zaangażowanego w działania na rzecz środowiska lokalnego oraz budować pozytywny wizerunek osób starszych, jako pełnoprawnych obywateli w życiu społeczno-gospodarczym. Projekt "Głos Seniora" mówi stop wykluczeniu społecznemu osób starszych. – komentuje Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i inicjator projektu „Głos Seniora"

 

Łódź dla seniorów


Powszechnie wiadomo, że Łódź z uwagi na swoją strukturę demograficzną nazywana jest „miastem seniorów". W województwie łódzkim działają aż 24 Uniwersytety Trzeciego Wieku. W szkoleniu wzięli udział reprezentanci około 10 organizacji seniorskich z województwa łódzkiego, m.in. Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Łodzi, Pabianic i Goczałkowic, klubów seniora, m.in. Ligi Kobiet czy „Latających Babć".
Wszystkie działania na rzecz aktywizacji ludzi starszych w Łodzi mają ogromne znaczenie. Z drugiej strony nie sposób obecnie nie docenić siły mediów, z którymi każdy z nas styka się na co dzień. Trzeba pamiętać, że ludzie podejmujący jakąkolwiek działalność publiczną, także społeczną, powinni umieć współpracować z mediami.

Jednym z głównych tematów szkolenia była współpraca NGO z mediami. Przykładem, który dobrze zobrazował tą współpracę była kampania społeczna "Lokal Bez Papierosa.pl", której organizatorem jest Stowarzyszenie MANKO. Prowadzący warsztaty - Łukasz Salwarowski -
zaprezentował jak dzięki dobrej współpracy z mediami i wykorzystaniu ich potencjału można zbudować pozytywny przekaz kampanii społecznej.
Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki projektowi "Głos Seniora" i w Łodzi uda się wykorzystać pozytywny potencjał mediów do różnych akcji, organizowanych przez i na rzecz seniorów. Wtajemniczeni w arkana współpracy z mediami seniorzy będą już w stanie zadbać o to, by media były ich sprzymierzeńcami w tym, o co zabiegają dla siebie i innych.

 

Opinie uczestników na temat szkolenia:


W Łodzi, w szkoleniu medialnym „Głos Seniora", wzięli udział przede wszystkim społecznicy, aktywni seniorzy 60+, którzy poprzez swoje działania chcą zmienić coś na lepsze w swoim otoczeniu i w mieście. To szkolenie było im więc niezwykle potrzebne, by kontakty z mediami mogły efektywnie wspierać ich wysiłki i działania, i nie były w tym przeszkodą. – komentuje „Latająca Babcia" Elżbieta Boryniec.
Bożanna Wisławska, Sekretarz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach podkreśla - Cenne dla mnie było poznanie innych bardzo zaangażowanych w sprawy seniorskie osób, wiele się dowiedziałam i rozpowszechnię szczególnie informacje dotyczące wolontariatu dla seniorów za granicą w moim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Pabianicach – podsumowuje.
Bardzo cenne były dla mnie informacje dotyczące manipulacji, od tej pory będę uważniej czytać, aby nie dać się zmanipulować – komentuje Anna Cyran.
Więcej informacji o projekcie na www.głosseniora.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook.
Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.