Rusza druga edycja warsztatów designerskich dla osób 55+ - „Rzeczoznawcy 2" organizowanych przez Fundację Culture Shock. Planujemy dwa cykle warsztatów w dwóch różnych miastach!
Zapisy na edycję warszawską ruszyły! Udział w zajęciach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Termin warsztatów: 7.05 – 9.07.2013
Na zgłoszenia czekamy do 23 kwietnia.
Jaka jest różnica między rzeczą a przedmiotem? Czym różni się projektant od producenta? Co sprawia, że przedmiot użytkowy staje się ikoną designu? To pytania, na które odpowiedzi szukają uczestnicy projektu "Rzeczoznawcy 2"- już drugiej edycji warsztatów realizowanych przez Fundację Culture Shock.
W czym rzecz?
„Rzeczoznawcy 2" to kontynuacja nowatorskich warsztatów projektowania, mających na celu
wykształcenie umiejętności oraz poszerzenie wiedzy z zakresu wzornictwa u osób 55+. Realizowane będą w dwóch cyklach, w dwóch miejscach: w Warszawie oraz w mniejszym mieście na terenie województwa mazowieckiego (w ramach jednego cyklu planowanych jest 8 spotkań z grupą od 12 do 15 osób). Zapisy na edycję warszawską już ruszyły i potrwają do 23 kwietnia. (Termin warsztatów: 7.05 – 9.07.2013)
Uczestnicy warsztatów poznają kulisy pracy projektanta oraz producenta: od stworzenia koncepcji produktu w oparciu o diagnozę potrzeb, poprzez jego zaprojektowanie, aż do wyprodukowania realnego modelu przedmiotu odpowiadającego na te potrzeby. Wezmą również udział w interaktywnych wykładach dotyczących historii designu i wzornictwa przemysłowego w Polsce i na świecie oraz w ciekawych wystawach.
"Rzeczoznawcy" to pierwszego tego typu warsztaty w Polsce. Zwracają uwagę na jeszcze wciąż za rzadko poruszaną kwestię potrzeb osób 55+ w sferze designu i przedmiotów użytkowych oraz pozwalają uczestnikom na zgłębienie tematu wzornictwa i projektowania od strony bardzo
praktycznej (uczestnicy diagnozują otaczającą rzeczywistość pod kątem użyteczności i spisują swoje wnioski do specjalnego dziennika projektanta, tworzą makiety przedmiotów).
W projekcie nie brakuje nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań promujących otwartość i ideę dzielenia się wypracowanymi rozwiązaniami, które posłużyć mogą szerokiemu gronu odbiorców- zaprojektowany przez grupę "przedmiot" powstanie za pomocą drukarki 3D - urządzenia do drukowania przestrzennego oraz zostanie udostępniony na licencji Creative Commons.
Projekt „Rzeczoznawcy 2" będzie kontynuacją poprzednich warsztatów „Rzeczoznawcy" i ich rozszerzeniem o nowe wątki takie jak: przestrzeń publiczna, projektowanie wnętrz, moda, ruch DIY i inne. Większy nacisk położony zostanie na kwestie Creative Commons i open designu. Nową wartość do warsztatów wniosą zaproszeni goście.
Działanie zakończy „Design mixer" - duże wydarzenie z pogranicza konferencji, medialabu oraz popularnej ostatnio formy biznes miksera - z udziałem przedstawicieli świata sztuki, designu, biznesu i nowych technologii.
Dlaczego design? Dlaczego 55+?
Zewsząd otaczają nas rzeczy. Są częścią naszego codziennego krajobrazu. Wpływają na nasze samopoczucie. Mogą ułatwiać, bądź utrudniać przebywanie wśród nich. Czy odpowiadają potrzebom ich użytkowników? Czy są funkcjonalne? Czy są ładne? Czy są potrzebne? Gdzie ich brakuje, gdzie jest ich za dużo, a gdzie dokładnie tyle, ile trzeba? Zdaje się, że nie możemy od nich uciec, ale możemy na nie wpłynąć, ukształtować je na nowo, skroić na własną miarę. Uczestnicy warsztatów będą uczyli się patrzeć na rzeczywistość oczami designera, dostrzegać problemy związane z projektowaniem przedmiotów codziennego użytku a następnie zaprojektują przedmioty odpowiadające ich potrzebom.
Warsztaty prowadzone są przez socjolożkę i projektantkę, od lat zawodowo związanych z designem i wzornictwem przemysłowym.
Jak narodził się pomysł warsztatów?
Marcela Kawka, projektantka:
Pomysł powstał jako antidotum na komercyjne projektowanie produktu, którym zajmuję się na co dzień oraz z potrzeby zrobienia czegoś społecznie użytecznego.
Paulina Jędrzejewska, socjolożka, współzałożycielka marki Hedoco – producenta innowacyjnych rozwiązań wzorniczych:
Nie dawał mi spokoju fakt, że pomimo rosnącej w polskim społeczeństwie liczby osób starszych, tak mało miejsca poświęca się dyskusji nad sposobem percypowania przez nie materialnej sfery życia codziennego, a na rynku brak jest produktów dedykowanych dla osób borykających się z problemami, które przychodzą wraz z wiekiem. Szukałam grupy odważnych entuzjastów, którzy będą chcieli wraz ze mną stworzyć "przedmiot" odpowiadający ich potrzebom, jednocześnie niestygmatyzujący, zgodny z najnowszymi trendami w designie. Rzeczoznawcy to również pretekst do krytycznej analizy współczesnej kultury konsumpcyjnej oraz do uwolnienia pokładów kreatywności osób starszych.
Jak się rzeczy mają?
Projekt będzie realizowany w dwóch cyklach, w dwóch miejscach: w Warszawie oraz w mniejszym mieście na terenie województwa mazowieckiego (w ramach jednego cyklu planowanych jest 8 spotkań z grupą od 12 do 15 osób). Zapisy na edycję warszawską już ruszyły i potrwają do 23 kwietnia. (Termin warsztatów: 7.05 – 9.07.2013)
Po przeprowadzeniu dwóch cykli warsztatowych możemy potwierdzić nasze przeczucia, co do zasadności organizowania tego typu działań – nasz projekt „Rzeczoznawcy" spotkał się bowiem z ogromnym zainteresowaniem.
Pierwsza edycja warsztatów odbyła się wiosną i jesienią 2012 roku. Uczestnicy stworzyli 14 nowych przedmiotów według własnych preferencji, będących odpowiedzią na zagadnienia takie jak: usprawnianie przestrzeni publicznej, zapominanie, dźwiganie (np. zakupów) albo wygodne czytanie książek. Zwrócili uwagę nie tylko na rozwiązywanie problemów z nimi związanych, ale też zadbali o atrakcyjność ich wyglądu oraz to, jakie materiały zostaną wykorzystane do ich produkcji.
Jesteśmy przekonani, iż projekt ten ma ogromny potencjał edukacyjny i kulturotwórczy - daje osobom 55+ możliwość stania się aktywnym twórcą, stworzyć coś dla innych, ukazuje korzyści płynące z dzielenia się wiedzą i korzystania z otwartych technologii. Dlatego widzimy potrzebę kontynuacji tego działania przy jednoczesnym jego rozwijaniu: wyjście do nowej grupy odbiorców, przekroczenie granic stolicy, włączenie w jego ramy przedstawicieli biznesu i specjalistycznych dziedzin wzornictwa.
Coś jest na rzeczy!
Fundacja Culture Shock zaprasza na warsztaty „Rzeczoznawcy 2", na zgłoszenia czekamy do 23 kwietnia.
Kiedy: 7.05 – 9.07.2013
Gdzie: Fundacja Culture Shock, Al. Na Skarpie 15/16, Warszawa
Zadzwoń: 513 781 104. 22 621 89 66 (po godzinie 14)
Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i odeślij na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila wpisując "Rzeczoznawcy 2"
Fundacja Culture Shock
Jesteśmy młodą, warszawską fundacją. Polem naszego działania jest kultura. Chcemy ją kształtować, stymulować, a gdy potrzeba – kontestować – tak, by w efekcie powstała nowa jakość. Szczególnie bliskie są nam: sztuka, design, nowatorska edukacja, przestrzeń miejska, nowe technologie i Skarpa Warszawska, na której się mieścimy.
www.cultureshock.pl
Projekt "Rzeczoznawcy 2" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.