W wieku poprodukcyjnym obecnie znajduje się co czwarta kobieta i co dziesiąty mężczyzna. Od 1989 roku liczba osób w wieku ponad 65 lat wzrosła o ponad 2 mln a najszybciej przystającą grupą wiekową są osoby 80+. Długość życia na świecie wciąż się wydłuża, wciąż jednak kobiety żyją dłużej od mężczyzn.
O tym, że mężczyźni zarabiają więcej od kobiet mówi się od dłuższego czasu. Różnica w zarobkach wynosi ok. 20%. Jest to problem widoczny na całym świecie i dotyczy niemal każdej gałęzi gospodarki. Zagadnienie to ma swoją
drugą stronę. Niższe zarobki, dłuższe trwanie życia i wcześniejszy wiek emerytalny powodują, że kobiety pobierają również zdecydowanie niższe emerytury od mężczyzn. Badania przeprowadzone przez Eurostat wskazują, że mężczyźni otrzymują o 24% wyższe emerytury od kobiet. Największy odsetek emerytów pobiera emeryturę nieprzekraczającą 1.600 zł. Biorąc pod uwagę rozkład pod względem płci Ponad 50% kobiet pobiera emeryturę niższa niż 1.600 zł. W przypadku mężczyzn jest to kwota 2.200 zł
To kobiet jest więcej na emeryturze i to kobiety mają zdecydowanie niższe środki do utrzymania się w jesieni życia. „68% osób, które pobierają rentę dożywotnią to kobiety, 85% są to osoby samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe, jedynie 16% Klientów to małżeństwa. Emerytury, które pobierają z ZUS nie wystarczają na bieżące wydatki, a z roku na rok jest ich coraz więcej. ” mówi Katarzyna Brzeska-Miksa – Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego Familia, który zajmuje się wypłacaniem renty dożywotniej osobom, które skończyły 65 rok życia i są właścicielami nieruchomości. „Renta dożywotnia pozwala sfinansować bieżące potrzeby takie jak jedzenie, leki, opieka medyczna, drobne wydatki. Daje ona możliwość zwiększenia swojego dochodu na emeryturze, co jest szczególnie istotne w przypadku osób prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe w tym przede wszystkim kobiet”. – dodaje.
Jednym z postulatów obecnego rządu jest obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz do 65 lat dla mężczyzn. Jest to dobry pomysł o ile wdrożone zostaną mechanizmy pozwalające na zwiększenie emerytury. Jednym z najbardziej potrzebnych i oczekiwanych przez emerytów jest ustawa o dożywotnich świadczeniach.
FHFamilia