Samotna starość najmocniej boli w święta…
Samotność nie jest łatwa, ale naprawdę ciężko jest dopiero w święta - mówi pani Hanna - bo to zawsze każdy z rodziną, a ja sama...
Pani Hanna ma 87 lat. Całe swoje życie zawodowe przepracowała w miejskiej bibliotece. 40 lat – mówi – i zawsze wśród ludzi. Znałam całe pokolenia czytelników: dziadków, rodziców, dzieci. Zawsze wiedziałam, co lubią, jaką książkę komu odłożyć. A potem wszystko się skończyło… 6 lat temu nie pozostało już nic poza samotnością. Zmarł mąż, wykruszyli się znajomi i przyjaciele.
- Samotność to problem, z którym zmaga się coraz więcej starszych osób - mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia – Ale to właśnie w święta ich samotność jest najdotkliwsza. To czas, który z reguły spędza się z bliskimi. A kiedy tych brak, nasze Stowarzyszenie organizuje spotkania świąteczne dla podopiecznych w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. W tym roku spotkania zaplanowane są na 19 i 21 marca. Dla wielu z nich, jak dla Pani Hanny to będą w ogóle jedyne święta.
- Do Wielkanocy jeszcze miesiąc, ale nasi podopieczni już dziś pytają o nasze świąteczne spotkanie – mówi Joanna Jaworska – koordynatorka wolontariatu Stowarzyszenia w Warszawie - Chcą mieć pewność, że i oni będą mogli usiąść przy prawdziwym wielkanocnym stole, że zaznają choć trochę świątecznej i rodzinnej atmosfery, ludzkiej obecności, której tak im w tym czasie brakuje.
- Dbamy, by na naszym wielkanocnym śniadaniu były tradycyjne potrawy, świąteczne dekoracje i prawdziwie domowa atmosfera – wyjaśnia Joanna Mielczarek - Co roku gościmy prawie 300 osób. Bez wsparcia darczyńców nie byłoby to możliwe. Dlatego i w tym roku prosimy ich o pomoc.
Pani Hanna bardzo się cieszy na święta z „małymi braćmi…”. Będę tam po raz trzeci. – uśmiecha się - i dodaje – To już trochę jak z rodziną. Znajome, miłe twarze, Monika, wolontariuszka, która odwiedza mnie co tydzień wybierze się tam ze mną. To prawie jak w domu. Tylko stół większy…
Samotność osób starszych to dziś poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego.
Dzięki coraz wyższym standardom medycznym i poprawiającej się jakości życia, średnia długość życia się wydłuża. Niestety, jak pokazują analizy społeczne, zwiększa się też poczucie wyobcowania seniorów. Według statystyk brytyjskiej organizacji Elderly Parents, co roku aż 20 proc. seniorów spędza święta samotnie... W Polsce sytuacja wygląda podobnie.
Aby uzyskać szczegółowe informację prosimy o kontakt z Joanną Mielczarek:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 501 151 045