Poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na aktywność fizyczną, wykonywanie różnorodnych ćwiczeń staje się szczególnie ważne dla podtrzymania kondycji oraz odpowiedniego stanu zdrowia. Zalety regularnej aktywności, realizacji nawet najprostszych ruchów – wymachów kończyn górnych lub dolnych, skłonów, przysiadów, itp. dostrzegą zwłaszcza osoby starsze, które ze względu na zmianę trybu życia – przejście na emeryturę oraz zmniejszenie się dotychczasowych zawodowych czy prywatnych, rodzinnych obowiązków są szczególnie narażone na osłabienie siły mięśni, stawów, więzadeł bądź otyłość. W celu przekonania się do konieczności poświęcenia choć kilku godzin w tygodniu na rehabilitację, ćwiczenia, warto przedstawić ich zalety.
Wśród nich wymienia się przede wszystkim utrzymanie ruchomości stawów, zapobieganie zanikom mięśni i przykurczom, poprawę kondycji oraz stabilnej postawy ciała, zwiększenie wydolności fizycznej, uniknięcie powstania odleżyn bądź pewnych zniekształceń kości (kończyn górnych albo dolnych), uniknięcie powikłań związanych z układami krążenia lub oddechowym, zmniejszenie ryzyka trwałego inwalidztwa. Ponadto nie sposób zapomnieć tu również o możliwości podtrzymania społecznej aktywności oraz zachowania pełnej samodzielności, uniezależnienia się od pomocy innych. Zatem jakie ćwiczenia powinno się wykonywać, by osiągnąć przedstawione wcześniej cele? Aktywność fizyczna seniorów musi opierać się na rekreacji, prewencji, ukierunkowaniu na zdrowie, prewencję chorób oraz łączenie leczenia z rehabilitacją.
W związku z tym zaleca się przeważnie uczestnictwo w zajęciach odbywających się na basenie, ćwiczenia aerobowe, taneczne, treningi relaksacyjne (łączenie ruchu z nauką regulacji oddechu), jogę (w tym przypadku wybiera się konkretne układy, które są dostosowane do możliwości danej grupy ćwiczących). Równie ważne są treningi mające miejsce na zewnątrz, na świeżym powietrzu, a więc wszelkiego rodzaju spacery, truchty lub – zyskujący coraz większą popularność – nordic walking, czyli marsz w towarzystwie specjalistycznych kijków (służą one do pobudzenia do działania większej liczby mięśni).
JS