Najczęściej wyrzucamy pieniądze, a później pieczywo

wyrzucone pieczywo 1

Aż 60% z nas Polaków przyznaje się do wyrzucania, a tym samym marnowania żywności. Rocznie wyrzucamy ok. 2,2 mln ton jedzenia, ale jak się okazuje przemysł spożywczy w Polsce pozbywa się trzy razy tyle żywności. Gorzej od nas z jedzeniem obchodzą się tylko Brytyjczycy, Niemcy, Włosi i Holendrzy, ale tam przeważają konsumenci. Co i dlaczego najczęściej ląduje w naszych śmietnikach?

Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności „Nie marnuj jedzenia” za 2015 rok, średnio konsumenci w Unii Europejskiej wyrzucają aż 123 kg jedzenia rocznie. Jest to ok. 16% wszystkich zakupów spożywczych i jak się okazuje prawie 80% tego co wyrzucamy nadaje się jeszcze do spożycia. Wynika z tego, że ok. 12% pieniędzy, jakie wydajemy na jedzenie po prostu ląduje w śmietniku.

Badania FPBŻ prowadzone były prze internetową ankietę na grupie w wieku 18-75 lat. Prawie połowa z nich (49%) przyznaje się, że wyrzuca pieczywo, na drugim miejscu są owoce (39%), a na trzecim wędliny (38%). Co ciekawe, częściej jedzenie wyrzucają kobiety, osoby młode i wykształcone. Jako najczęstszą przyczynę wyrzucania żywności ankietowani wskazują przegapienie terminu przydatności produktu (45%). Na drugim miejscu (12%) jest niewłaściwe przechowywanie, ale co ciekawe ankietowani wskazywali również takie powody jak za duże zakupy, brak pomysłów na wykorzystanie, zbyt duże porcje posiłków czy zła jakość produktu.

Wywnioskować można więc, że najczęściej wyrzucamy produkty bezmyślnie, nie sprawdzając czy nadają się jeszcze do spożycia, kierując się wyłącznie datą przydatności, która często krótsza niż rzeczywista wytrzymałość produktu. Bezmyślnie podchodzimy również do zakupów, kupujemy za dużo, nie zwracając uwagi na jakość lub po prostu nie znając się na produktach. Problemem okazuje się również brak kreatywności w kuchni.

A jak prezentują się polscy uczniowie? Nauczyciele wskazują, że najmłodsza grupa społeczna wyrzuca ok. 13% drugiego śniadania. Najczęściej są to kanapki (58%), ale w śmietniku lądują też surówki, zupy, kasze i warzywa. I tu jako powód wskazują większą ochotę na słodycze, niesmaczne posiłki od rodziców, a nawet zbyt duże porcje. Wciąż jednak ankietowani nie są świadomi skali problemu.

Jako najskuteczniejsze rozwiązanie tego problemu FPBŻ wskazuje zwiększenie świadomości oraz stosowanie się do zasady „4P”: pakuj starannie, poproś o mniejsze porcje, podziel się z innymi, pięć posiłków dziennie. Akcja „Nie marnuj jedzenia” prowadzona jest od 2009 r. w celu nagłośnienia problemu, jakim jest wyrzucanie jedzenia, często przydatnego do spożycia. 

JS