Nordic Driving – teraz również dla seniorów

Torqway YouTube

Torqway, napędzany siłą ludzkich mięśni, to połączenie środka transportu i sprzętu treningowego. Pojazd najczęściej kojarzy się z Nordic Walking i stąd właśnie wzięła się nazwa i nowy trend - Nordic Driving. Zdobył już uznanie młodych i międzynarodowe nagrody w konkurach innowacyjności. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony seniorów, firma pracuje nad dostosowaniem urządzenia do ich potrzeb m.in. poprzez dodanie napędu, dzięki któremu wjechanie pod górkę będzie dużo łatwiejsze. Torqway został doceniony przez Komisję Europejską, która przeznaczyła grant na jego rozwój.

Jak działa Torqway? Rekreacja i trening w jednym

Pozwala na aktywny wypoczynek i poruszanie się z prędkością od 6-12km/h. Żeby rozpocząć jazdę wystarczy stanąć na platformie i poruszać dwiema dźwigniami. Sekret tego urządzenia tkwi w unikalnym mechanizmie napędowym. Każdy ruch dźwigni, niezależnie od tego czy jest wykonywany do przodu czy do tyłu, napędza pojazd.

Nie ma ruchu jałowego.  Obsługi urządzenia można nauczyć się w ciągu kilku minut, prowadzi się intuicyjnie. Naciskając lewą stopą na platformę, skręcamy w lewo, prawą - w prawo.

Wersja dla seniorów

Torqway powstał jako sprzęt do rekreacji i fitnessu na świeżym powietrzu, jako alternatywa dla siłowni. Pojazd zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie osób starszych, które kusiła wizja transportu i ćwiczeń fizycznych w jednym. Przeszkodą była obawa przed jazdą w trudniejszym terenie i podjazdami pod górkę. Firma postanowiła dostosować Torqwaya do potrzeb użytkowników i tak powstał prototyp Torqway Hybrid – pojazdu ze wspomaganiem jazdy przy pomocy ekologicznego silnika.

 „Urządzenie nadal będzie wprawiane w ruch dzięki pracy rąk. Wytworzona w ten sposób energia będzie ładować akumulator. Dzięki pomocniczemu napędowi będzie łatwiej wjechać np. pod wzniesienie czy wysoki krawężnik i przejechać bez wysiłku. Siła wspomagania będzie regulowana, a jej wybór zależny od preferencji użytkownika” – tłumaczy wynalazca Torqway Andrzej Sobolewski

Obecnie firma prowadzi prace nad prototypem, aby wprowadzić nowe funkcjonalności (m.in. koszyk na zakupy czy siodełko) oraz odświeżony design pojazdu.

 „Seniorom trudno jest znaleźć odpowiedni dla siebie i bezpieczny sprzęt do ćwiczeń, szczególnie na świeżym powietrzu. Badania pokazały, że osoby 55+ wolą ćwiczyć na świeżym powietrzu. Torqway umożliwia połączenie rekreacji z np. pojechaniem po zakupy ciesząc się bezpieczną i stabilną jazdą.” – dodaje Beata Sobolewska, prezes firmy Torqway.

Torqway Sport

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jazda na Torqway’u pobudza wszystkie mięśnie ciała poprzez skurcze izometryczne. Aktywizacja polega na wymuszeniu całkowicie nowego rodzaju ruchu, w pozycji stojącej, rzebiegającego od górnych do dolnych partii ciała.

Regularna jazda na Torqway’u ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Może być wykorzystany do aktywnej rehabilitacji lub rekreacji przez osoby z problemami ortopedycznymi, neurologicznymi, kariologicznymi czy pulmonologicznymi. Nie zdiagnozowano dotąd żadnych przeciwwskazań medycznych do używania pojazdu.

 „Torqway poprawia ogólną sprawność ruchową, funkcjonowanie układu krążenia, siłę i wytrzymałość mięśni oraz koordynację, nie przeciążając przy tym stawów. Zalecam jazdę na TQ pacjentom w późnym okresie rehabilitacji kardiologicznej czy pacjentom ortopedycznym.” - komentuje Beata Kurdynowska, fizjoterapeutka. – „Pojazd daje możliwość wykorzystania go przez osoby starsze zarówno do fizjoterapii, jak i do rekreacji.  Sprzęt daje możliwość dostosowania intensywności pracy do indywidualnych możliwości.”

Badania medyczne *1 potwierdzają pozytywny wpływ regularnej aktywności na Torqwayu na:

  • Układ naczyniowy
  • Układu oddechowy
  • Współpracę między półkulami mózgu
  • Stan psychiczny
  • Spalanie tkanki tłuszczowej
  • Siłę mięśni i wytrzymałość
  • Równowagę i koordynację

Torqway na targach „U osób starszych ważna jest profilaktyka upadków polegająca na treningu równowagi i koordynacji oraz regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny w celu zapobiegania chorobom serca i układu ruchu. Torqway może stanowić urozmaicenie procesu rehabilitacji, stanowić profilaktykę chorób cywilizacyjnych i umożliwić przemieszczanie się osobom, dla których jest ono utrudnione.” – tłumaczy Katarzyna Gosek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Innowacja z Torunia doceniona przez Komisję Europejską

Projekt zyskał uznanie ekspertów, którzy przeznaczyli na jego rozwój 50 000 euro w ramach prestiżowego programu Horyzont 2020 - Instrument dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Instrument dla MŚP). Program finansuje innowacyjne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jego celem jest wzmocnienie innowacyjności europejskich firm i pomoc w szybszym wprowadzeniu innowacji na rynek.

„Społeczeństwo Unii Europejskiej starzeje się. Jest duże zapotrzebowanie na innowacje, które ułatwią życie seniorom i pomogą im w utrzymaniu formy fizycznej i zdrowia.  Komisja Europejska doceniła potencjał urządzenia nagradzając je grantem z prestiżowego SME Instrumentu.” - zaznacza Alicja Grzegorzek z Ateknea Solutions, która pomagała w opracowaniu wniosku aplikacyjnego do programu.

Obecnie firma przygotowuje się do aplikacji do fazy 2 Instrumentu dla MŚP, w której może pozyskać do 2,5 mln euro na dalsze prace rozwojowe.

Torqway został już doceniany na wielu międzynarodowych targach i konkursach. Do jego osiągnięć należą m.in. Złoty Medal w kategorii Sport na Targach Wynalazków Geneva Inventions, Złoty Medal w kategorii Zdrowie i Fitness na Targach Wynalazków INPEX, Pittsburgh, USA, Złoty Medal w kategorii Zdrowie na Targach Wynalazków INST, Tajpej, Tajwan czy Srebrny Laur Innowacyjności.


*1 Zastosowanie urządzenia Torqway w rehabilitacji i do celów prozdrowotnych, Klinika Ortopedii i Rehabilitacji, II Wydział Lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa 2015