Seniorzy, chrońcie skórę przed słońcem

Kąpiele w promieniach słonecznych stanowią czystą przyjemność, jednakże nawet w tak błogiej chwili powinniśmy pamiętać o ochronie skóry przed zgubnym wpływem słońca.

Wiele osób sądzi, iż zmiany skórne w postaci np. przebarwień są spowodowane procesami starzenia się skóry. Międzynarodowe badania dermatologów dowiodły jednak, iż zarówno plamki na skórze jak i zmarszczki aż w 90% są wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych.

Promienie UV emitowane przez Słońce są zabójcze dla komórek skóry. Powodują bardzo silne uszkodzenia, które pogarszają stan skóry oraz, co za tym idzie, jej wygląd. Seniorzy, którzy obserwują na swojej twarzy większą liczbę zmarszczek, niż u swoich rówieśników, powinni zrobić rachunek sumienia i zastanowić się jak często opalali się bez odpowiedniej ochrony?

senior_na_sloncu_Custom

Pojawiające się zmarszczki u młodych osób często interpretowane są jako pierwsze oznaki starzenia. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, iż w 80-90% powstają one w wyniku częstej, powtarzającej się ekspozycji na promienie UV. Fotostarzeniu się skóry, bo tak nazywa się ten proces, możemy zapobiegać. Objawia się brązowymi plamami, pajączkami na policzkach, szyi i nosi, przebarwieniami i zmarszczkami.

Seniorzy powinni szczególnie dbać o siebie w słonecznych sezonach. Mają bardzo delikatną i cienką skórę, która szybko ulega poparzeniu słonecznemu. Ochrona kremem z wysokim filtrem, pozwala skutecznie zatrzymać fotostarzenie skóry oraz ochroni przed rakiem skóry, który jest częstym następstwem nierozsądnego opalania się.

Jak ostrzegają dermatolodzy, brak wiedzy stanowi problem. Bez świadomości tego, jak szkodliwe może być słońce dla niezabezpieczonej skóry łatwo o kontynuowanie procesu fotostarzenia i podniesienia ryzyka raka skóry.

- Najlepszym sposobem, aby zapobiec zmarszczkom, plamom i starczemu zwiotczeniu skóry to dbać o ochronę przed Słońcem - zaleca dr Rosen. - Szczególną ostrożność należy zachować w celu ochrony twarzy, szyi i rąk - dodaje.