Czy można bezpiecznie się zadłużać?

Pożyczając pieniądze warto pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach, które uchronią nas od wielu nieprzyjemnych sytuacji. Dług, z prawnego punktu widzenia, to świadczenia pieniężne lub niepieniężne, które musimy zwrócić wierzycielowi w określonym terminie, do jakiego sami się zobowiązaliśmy. Oczywiście, by zaistniała podobna sytuacja, muszą uczestniczyć w niej dwa podmioty - dłużnik i wierzycie. Między nimi zawiązuje się stosunek prawny, czyli powstaje uprawnieni i obowiązek. Oznacza to, że każdy z podmiotów tej sytuacji będzie uprawniony i obowiązany do wykonania określonych czynności, w zależności od roli, w jakiej występuje. 
W kwestii uprawnień i obowiązków sprawa wydaje się oczywista. Dłużnik jest uprawniony do odbioru pożyczane kwoty i obowiązany do ich zwrotu w akceptowanym przez obie strony terminie. Wierzyciel zaś jest obowiązany do wydania pieniędzy i uprawniony do ich przyjęcia w chwili zwrotu. Sytuacja jest analogiczna np. do kupna-sprzedaży.

 
 
Przy zadłużaniu się, lub pożyczaniu pieniędzy warto pamiętać o tym, że każdą pożyczkę należy zawierać w formie pisemnej! Dzięki tej przezorności unikniemy np. podwójnej spłaty długu. Umowa pożyczki powinna zawierać następujące dane: muszą być podane personalia dłużnika i wierzyciela, kwota pieniężna oraz termin, do którego należy zwrócić pieniądze i w jakiej formie. Jeśli wywiążemy się do zobowiązań, które własnoręcznie podpiszmy, eliminujemy ryzyko dwukrotnej spłaty długu. Zachowanie formy pisemnej jest priorytetem! Należy o tym pamiętać.

Oczywiście, ważne jest także to, by dłużnik wpłacając pieniądze zachowywał wszelkie dowody wpłaty. 
W przypadku sprzedania długu firmie windykacyjnej, dowody spłaty i pisemna umowa zawarta z wierzycielem pozwolą nam udokumentować uregulowaną sytuację prawną i obciążyć kosztami pracy firmy windykacyjnej wierzyciela.

Katarzyna Matczuk