W miniony poniedziałek, 19 marca, w Sali Kongresowej w Warszawie odbył się kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony samych seniorów, ale także ze strony aparatu państwowego i samorządowego oraz świata nauki. Pytanie tylko, czy cokolwiek pójdzie za tym wydarzeniem.
W Sali Kongresowej nie pojawili się wprawdzie wszyscy zaproszeni goście, ale organizatorzy imprezy z pewnością nie mogli narzekać na brak zainteresowania ze strony najwyższych urzędników państwowych. Kongres otworzyła Pani Prezydentowa, Anna Komorowska, która jest patronem Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wystąpienie Pierwszej Damy spotkało się z wielkim aplauzem ze strony zebranych. W Sali Kongresowej obecni byli również Donald Tusk, Premier RP, Jerzy Koźmiński (Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), Jacek Michałowski (Szef Kancelarii Prezydenta RP) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (Minister Pracy i Polityki Społecznej). Po oficjalnych wystąpieniach i wręczeniu nagród, nastąpiła główna część kongresu – wykłady poruszające najistotniejsze kwestie związane z seniorami i działalnością Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Wieczorem odbyła wielka gala w Pałacu Prymasowskim. W trakcie imprezy Pani Lewkowicz nagradzała sponsorów kongresu specjalnym medalem – Trzy Dukaty Mądrości. Zostały one wybite w mennicy śląskiej specjalnie z okazji Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Prezes Funduszu Familia, Maria Schicht, która odebrała w imieniu funduszu nagrodę, powiedziała, że Ogólnopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest inicjatywą potrzebną, pozwala bowiem na poruszenie istotnych problemów, na jakie napotykają UTW w swojej działalności edukacyjnej. „Działalność UTW to nie tylko edukacja, ale również miejsce tworzenia znaczących wartości społecznych i pokazujących ogromny potencjał gospodarczy, jaki tkwi w środowisku seniorów. W obliczy łamiących się systemów emerytalnych rośnie potrzeba wykorzystania doświadczenia seniorów. W końcu osoby po 60 roku życia stanowią około 20% społeczeństwa, a liczba ich będzie ciągle rosła" – podsumowała doktor Schicht.
Ogółem Kongres UTW zgromadził ponad trzy tysiące uczestników z różnych środowisk. W Sali Kongresowej mówiono o sprawach, które wymagają uwagi nie tylko społeczeństwa, ale przede wszystkim władz państwowych i samorządowych. Rok 2012 sprzyja zaś wszelkim takim inicjatywom, gdyż jest to nie tylko Polski Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku, ale również Europejski Rok Aktywności Osób Starszych. Teraz organizacje związane z seniorami będą musiały dopilnować, by wszystkie złożone obietnice zostały zrealizowane.