Osobom starszym zdarza się zapomnieć o wyłączeniu światła czy kuchenki gazowej. Takie sytuacje mogą stanowić dla nich poważne niebezpieczeństwo. Zapobiegać im pomagają nowoczesne technologie. Inteligentne domy nie tylko przypominają o pracującym żelazku czy innych domowych sprzętach, ale też chronią przed pożarem lub zalaniem mieszkania.
Przyjęło się, że elektroniczne gadżety to domena młodych ludzi, którzy wykorzystują je do pracy, rozrywki i utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Jednak technologiczne nowinki mogą także przyczynić się do ułatwienia życia i zadbania o bezpieczeństwo osób starszych.
Cały dom w telefonie
Sterowanie domowymi urządzeniami bez konieczności ruszania się z fotela to znaczne ułatwienie dla seniorów. Tym bardziej, że często tuż po tym, jak wygodnie zasiądą przed telewizorem przypominają sobie na przykład o tym, że nie wyłączyli światła w łazience. – Dzięki wykorzystaniu systemu inteligencji budynkowej można na odległość – na przykład na ekranie telefonu, komputera czy telewizora – sprawdzić, czy wyłączyliśmy lampę lub żelazko, a w razie potrzeby zrobić to jednym kliknięciem na ekranie komórki – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. W ten sam sposób osoby starsze są w stanie sterować wszystkimi domowymi sprzętami i instalacjami. Podczas choroby mogą więc na przykład otworzyć drzwi gościom sprawdzając najpierw ich tożsamość dzięki obrazowi z kamery, który po naciśnięciu dzwonka do drzwi jest automatycznie wyświetlany na ekranie komórki lub telewizora.
Wielu seniorów nie czuje się jednak swobodnie korzystając z telefonu czy komputera. Nie oznacza to, że w ich przypadku domowa inteligencja się nie sprawdzi. Przydatna będzie możliwość sterowania głosowego. W ten sposób mogą ograniczyć się do jednego przycisku w aplikacji mobilnej Fibaro, który uruchomi specjalną „wirtualną asystentkę" Lili, a następnie wydawać polecenia na głos.
Inteligentne wsparcie
Wykorzystanie automatyki budynkowej nie oznacza, że pracą poszczególnych urządzeń trzeba zarządzać osobno. – W przypadku Fibaro umożliwiamy użytkownikom tworzenie tak zwanych scen. Polegają one na tym, że określone wydarzenie lub komenda powoduje uruchomienie pewnej sekwencji działań wykonywanych przez domowe sprzęty czy instalacje. Dla przykładu scena „Powrót do domu" może oznaczać, że system otworzy furtkę, włączy oświetlenie ogrodu, a także podniesie rolety – wyjaśnia Maciej Fiedler z Fibaro. Inteligencja budynkowa idzie też dalej – odpowiednie ustawienia pozwalają na to, by system sam reagował na określone sytuacje, na przykład gasząc światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa czy automatycznie wyłączając nieużywane sprzęty.
Wirtualny dom czuwa nie tylko nad wygodą, ale też bezpieczeństwem starszej osoby. Jest bowiem w stanie wykryć zagrożenia związane na przykład z pojawieniem się dymu w powietrzu czy pęknięciem rury. – Mądry dom może odciąć dopływ wody, żeby uniknąć zalania lub zamknąć dopływ gazu, a następnie przekazać informację do seniora lub jego dzieci, wysyłając sms-em odpowiedni komunikat – mówi Maciej Fiedler z Fibaro. Młodzi ludzie mają także możliwość czuwania nad swoimi rodzicami na odległość. Dzięki obrazowi przekazywanemu na żywo z kamer w awaryjnej sytuacji mogą sprawdzić, czy z mamą i tatą wszystko w porządku – na przykład, gdy nie odbierają telefonu. Wyjątkowo przydatną funkcją w przypadku, gdy senior ma problemy z pamięcią, jest z kolei możliwość dokładnej lokalizacji członków rodziny znajdujących się poza domem. Dzięki temu można sprawdzić, czy starsza osoba bezpiecznie dotarła do swojego domu, a w razie potrzeby łatwiej ją znaleźć
Steruj i oszczędzaj
Jeśli chcielibyśmy zainstalować taki system w domu naszych rodziców czy dziadków, nie musimy obawiać się uciążliwego remontu. Uniknąć przeprowadzania całych zwojów przewodów możemy decydując się na rozwiązanie bezprzewodowe, którego instalacja jest nie tylko szybsza, ale i znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnych systemów. – Mieszkanie o powierzchni około 50 mkw. możemy dzięki Fibaro wyposażyć w inteligentne mechanizmy już za około 5 tys. zł – mówi Maciej Fiedler z Fibaro. Warto pamiętać, że w tej cenie zyskujemy coś jeszcze – możliwość obniżenia comiesięcznych opłat, co dla seniorów stanowi wyjątkowo ważną kwestię. – Dzięki inteligencji budynkowej możemy zaoszczędzić nawet 30 proc. energii elektrycznej i ponad 20 proc. energii cieplnej, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki. To możliwe, ponieważ system Fibaro reaguje na sytuacje, które mogą narazić na niepotrzebne straty, jak na przykład praca domowych sprzętów, gdy nikt z nich nie korzysta – wyjaśnia Maciej Fiedler.
Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez wykorzystana elektronicznych gadżetów i nowoczesnych technologii. Przyczyniają się one do zwiększenia wygody życia, ale także poprawy bezpieczeństwa. Dlatego do korzystania z nich warto zachęcać także osoby starsze. Młodzi ludzie zyskują w ten sposób pewność, że ich rodzicom lub dziadkom została zapewniona dodatkowa pomoc, a seniorzy – że współczesna technologia w nieprzewidzianych sytuacjach przyjdzie im z pomocą.