„Klejnoty z Ćmielowa"

 

klejnot-z-cmielowaDrogocenne, kunsztownie zdobione jubilerskie jaja, były kiedyś wyrafinowanym podarunkiem w carskiej rodzinie Romanowów. Dziś przepięknie dekorowane jajo z ćmielowskiej porcelany może nabyć każdy koneser porcelanowej galanterii. Zakłady Porcelany „Ćmielów" stworzyły bowiem luksusową carską kolekcję stu unikalnych, dekoracyjnych jaj.

 

Najsłynniejsze pisanki świata

Historia dekoracyjnych jaj rozpoczęła się w 1884 roku, kiedy car Aleksander III zamówił z okazji Wielkanocy piękną, złoconą pisankę. Jajo wykonane przez Carla Fabergé trafiło do rąk carowej Marii. Jej zachwyt nad dziełem petersburskiego złotnika sprawił, że od tamtej pory, jubilerskie jaja stały się tradycyjnym podarunkiem wielkanocnym w carskiej rodzinie. Do naszych czasów przetrwało 42 z 54 drogocennych prezentów, wykonanych na zlecenie Romanowów. W 2007 roku, jedno z jaj Fabergé zostało sprzedane za rekordową sumę 18,5 mln dolarów.

Pamiątka na 222 lata istnienia
Sława carskich podarunków sprawia, że nawet współcześnie jaja Fabergé inspirują złotników i firmy dekoracyjne na całym świecie. Do tego motywu odwołały się także Zakłady Porcelany „Ćmielów"

- „Klejnoty Ćmielowa" to wyroby galanteryjne wykonane, oczywiście, w całości przez naszych projektantów, jednak sam pomysł nawiązania do historii rodziny Romanowów nie jest przypadkowy. Jaja Fabergé upamiętniały zwykle jakieś historyczne wydarzenia, na przykład koronację lub budowę kolei. My natomiast swoją kolekcją porcelanowych jaj chcieliśmy upamiętnić 222. jubileusz istnienia naszych Zakładów – tłumaczy Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy z ZP „Ćmielów".

Carska Rosja w ćmielowskim wydaniu
Ręcznie malowane, porcelanowe jajo w szafirowym kolorze przyciąga wzrok precyzyjnymi dekoracjami: - Kwiatowe ornamenty, wykonane zostały w oparciu o odnalezione niedawno w Zakładach projekty dekoracyjnych wzorów z początku XX wieku. W ten sposób nasza kolekcja w autentyczny sposób nawiązuje do secesyjnych zdobień i dorównuje kunsztem słynnym galanteryjnym wyrobom z lat 20. i 30. – zdradza Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy z ZP „Ćmielów".

Jajko osadzone jest na czterech wygiętych nóżkach, które, podobnie jak dekoracyjne wzory, zostały pomalowane prawdziwym złotem. Wyszukane zdobienia podkreślają dodatkowo kamienie szlachetne – cyrkonie insignity – którymi ręcznie będą oprawiane klejnoty z limitowanej kolekcji ćmielowskich Zakładów Każde jajo otrzyma certyfikat poświadczający, że wyrób został wykonany przez certyfikowanego jubilera, mistrza w swoim fachu.

Przepych nie tylko dla władców
Ćmielowska kolekcja to unikatowa seria 100 porcelanowych jaj stworzonych specjalnie na jubileusz ZP „Ćmielów". Każde z kolekcjonerskich jaj opatrzone zostało numerowanym oznaczeniem limitowanej kolekcji, poświadczeniem oryginalności, wraz ze specjalnym certyfikatem jubilerskim. – Carska kolekcja łączy w sobie bogatą ćmielowską tradycję, wyjątkowe wzornictwo i najwyższą jakość galanteryjnych materiałów. Kolekcjonerskie jaja to bowiem wyroby przygotowane z myślą o wielbicielach porcelany i miłośnikach pięknych i kunsztownych przedmiotów.

Kolekcja 100 wyjątkowych jaj będzie powtarzana, za każdym razem jaja będą przybierać inne zdobienia i kolory. Wszystkie jaja pakowane są w ekskluzywne, drewniane pudełka, dzięki czemu doskonale nadają się na luksusowy podarunek.