Samotność, strach, izolacja, niskie poczucie własnej wartości – wykluczenie cyfrowe i społeczne dotyczy aż 5 milionów osób w Polsce. Osoby w wieku 45+, 50+ i 60+ niejednokrotnie wstydzą się okazać słabość, czasem machną ręką „że to nie dla nich te komputery i komórki” i rezygnują z olbrzymich możliwości jakie zapewniają nowe technologie. Jak to zmienić, a jednocześnie uczulić bliskich na internetowe pułapki?
Prezent od serca – jak pomóc Babci i Dziadkowi odnaleźć się w cyfrowym świecie?
Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy potrafi obsługiwać komputer, a korzystanie z telefonu komórkowego i mediów społecznościowych to codzienność, to jednak wciąż dla wielu seniorów korzystanie ze wspomnianych urządzeń nie jest przysłowiową „bułką z masłem”. Na szczęście 95 proc. młodych ludzi gotowa jest podjąć starania, aby pomóc osobom starszym w poszerzaniu kompetencji internetowych. Dobrym pomysłem na Dzień Babci i Dziadka jest zatem przygotowanie dla bliskich „małego kursu o technologii i internecie”. Jaką wiedzę warto zaprezentować bliskim w tym kontekście?
Technologia nie gryzie – bank, przychodnia i zakupy w sieci dla seniora
Starsze pokolenie przywykło do tradycyjnych metod załatwiania spraw finansowych oraz robienia zakupów. Czasem jednak umiejętność zapłacenia rachunków przez stronę internetową banku, możliwość zapisania się do przychodni czy wykonania zakupów przez internet byłyby dla nich dużym ułatwieniem np. w przypadku trudności z poruszaniem się, złego samopoczucia czy braku czasu. Warto zatem usiąść wspólnie z babcią i dziadkiem, przedstawić im korzyści płynące z posiadania powyższych umiejętności i zaproponować pomoc w nauce. Dobrze, aby dostosować tempo prowadzonych „lekcji” do potrzeb dziadków, pozwolić im zadawać pytania, a także wspólnie przejść przez zadania jakimi będą konkretne działania w sieci i podstawowa umiejętność korzystania z wyszukiwarki. Sporo uwagi należy poświęcić także bezpieczeństwu w sieci. Warto zaznajomić bliskich z procedurą wykonywania bezpiecznych przelewów i zachowaniem bezpieczeństwa w kwestii wybrania odpowiednich sklepów oraz aukcji internetowych, a także ostrożności przy otwieraniu maili i dbaniu o hasła internetowe. Dobrze jest powtarzać, że w razie, gdyby dziadkowie nie byli pewni jak zachować się w sieci, mogą zawsze zadzwonić i poprosić o pomoc wnuka!
Babcia na Facebooku, dziadek na Skypie
Kolejnym tematem, z którym warto zaznajomić dziadków są media społecznościowe. Warto przedstawić bliskim szereg korzyści, jakie umożliwia im dostęp do serwisów społecznościowych i komunikatorów. Rodzina mieszka na drugim końcu Polski lub za granicą? Dzięki rozmowom przez Skype’a lub Messengera czy posiadaniu profilu na Facebooku babcia i dziadek mogą na bieżąco uczestniczyć w życiu dzieci i wnuków bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów rachunków telefonicznych. Za pośrednictwem portali dziadkowie mogą dotrzeć również do dawno niewidzianych znajomych lub też nawiązać nowe przyjaźnie np. na forach internetowych związanych z ich zainteresowaniami. Przy okazji szybciej mogą dowiedzieć się o różnych inicjatywach i bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych, które organizowane są w ich okolicy, jak również rozwijać własne hobby np. prowadzić bloga. Wszystko to sprawia, że starsza osoba nawet jeśli ze względu na stan zdrowia była mało aktywna życiowo, to może poprzez wirtualny świat to zmienić. Należy jednak i tu przestrzec bliskim przed różnego rodzaju pułapkami, których trzeba się wystrzegać w sieci. Aby przybliżyć seniorom tajniki komunikowania się poprzez internet, warto więc przygotować dla nich poradnik, jak korzystać z komunikatorów online.
Co roku nowy laptop i komórka? Sprawny sprzęt oddaj dziadkom
Nauczeni wygodą i skuszeni promocjami niektórzy z nas nawet co rok, dwa zmieniają sprzęt komputerowy. Tymczasem w dalszym ciągu posiadają sprawny sprzęt w domu! Takie urządzenia, zamiast kurzyć się w szafie, po kilku delikatnych zabiegach i dokupieniu kilku akcesoriów spokojnie mogłyby dalej pracować i stać się idealnym prezentem dla dziadków. Należy tutaj pamiętać przede wszystkim o ergonomii, a więc wygodzie podczas korzystania z PC lub laptopa. Odpowiednia bezprzewodowa klawiatura w komplecie z myszą (np. marki Hama), podkładka z podporą na nadgarstek to na pewno dobry wybór na początku przygody z cyfrowym światem. Dbając także o wzrok naszych seniorów, nie zapomnijmy podarować im solidnego, odpowiednio dużego i dobrego jakościowo monitora (np. marki iiyama), który pozwoli im poznawać tajniki internetu w dobrej rozdzielczości.
Na Dzień Dziadka i Dzień Babci warto podarować bliskim coś więcej niż miły upominek. Czas spędzany wspólnie jest bezcenny, a jeśli do tego, wiedza, którą chcielibyśmy dziadkom przekazać w kontekście posługiwania się nowymi technologiami i korzystania z internetu, może znacznie podnieść ich jakość życia oraz otworzyć na świat, który ma im w dalszym ciągu sporo do zaoferowania.