1 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Powoli dobiega także końca rok 2012, ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Taki moment skłania do refleksji nad sytuacją polskich seniorów.
Według danych GUS, w Polsce jest 7,5 mln osób po 60. roku życia. Dla tych osób częste wizyty w aptece to konieczność. I niestety, spory wydatek. Odpłatność polskiego pacjenta za leki należy do jednej z najwyższych w Europie, co, zważywszy na skromne dochody seniorów, urasta do rangi wielkiego problemu społecznego.
• co czwarty Polak nie wykupuje niezbędnych leków, taką decyzję podejmuje aż 40 proc. seniorów! ;
• ponad połowa najstarszych obywateli rezygnuje z prywatnych wizyt lekarskich ;
• liczba wystawianych recept wzrasta wraz z wiekiem. Podczas, gdy 20-30 latkom wypisywane jest 4,3 mln recept rocznie, dla 60-latków jest to już 25,3 mln recept rocznie ;
• w 2011 r. przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny gospodarstw domowych emerytów wyniósł 1298 zł na osobę (wzrósł w porównaniu z 2010 rokiem o 4,3%);
• wydatki na zdrowie seniorów są najwyższe spośród wszystkich grup społeczno- ekonomicznych i wynoszą 8,1 proc. ;
Mimo że Polska – w porównaniu z innymi państwami UE – w sensie demograficznym jest nadal młoda, to od początku lat 90. XX wieku obserwowany jest postępujący proces starzenia się polskiego społeczeństwa. Udział osób w wieku 60 lat (i więcej) w strukturze ludności ogółem zwiększył się z 12,8 proc. w 1990 r. do 17,3 proc. w 2011 r .
Jak senior może zaoszczędzić na lekach?
• Pytając o zamienniki. Wystarczy sprawdzić, czy dany lek (przepisany przez lekarza) posiada tańszy odpowiednik i porównać, ile możemy zaoszczędzić. Lista zamienników dostępna jest m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (praktyczna wyszukiwarka). O zamienniki warto też pytać przy okazji każdej wizyty w aptece. W myśl artykułu 38 Ustawy Refundacyjnej, farmaceuta nie tylko może, ale ma obowiązek informować o zamiennikach i posiadać je w swojej ofercie.
• Przystępując do Programu 60+. Miesięczne koszty terapii można obniżyć posiadając imienną kartę Programu 60+ (wydawana bezpłatnie już w 2 tys. aptek w całej Polsce). Karta upoważnia osoby powyżej 60. r.ż. do zakupu leków nierefundowanych i bezreceptowych w atrakcyjnych cenach. Seniorzy uczestniczący w Programie 60+, od początku jego istnienia zaoszczędzili ok. 127 mln zł.