Z nadejściem letnich, słonecznych dni rozpoczyna się sezon pikników, wycieczek i wspólnego grillowania. Przygotowując się do tych przyjemności powinniśmy zastanowić się nie tylko nad pogodą i atrakcyjnym miejscem, ale również nad tym co będziemy jeść. Warto zadbać, aby nasz posiłek przygotowany był z dobrej jakości produktów. Ruch na świeżym powietrzu i prawidłowo zbilansowany posiłek zadbają także o nasze serce.
Miejskie parki i skwery kuszą zielenią. Z powodzeniem możemy urządzić piknik na trawie lub grilla w przydomowym ogrodzie. Czas spędzony z przyjaciółmi na świeżym powietrzu na pewno będzie miłym oderwaniem od codzienności, pozwoli nam wypocząć i nabrać sił witalnych.
Piknik w trakcie pracy to świetny pomysł. Jeżeli niedaleko naszego biura znajduje się park lub zielony skwer, w przerwie wybierzmy się na krótki spacer. Możemy zabrać ze sobą wcześniej przygotowane pełnowartościowe kanapki.
Przygotujmy je z pełnoziarnistego chleba, miękkiej margaryny wysokiej jakości (np. Flora), chudej wędliny i jak największej ilości warzyw – mogą to być liście młodej sałaty lub botwinki, kiełki, rzodkiewka, ogórek, plasterki kalarepki lub młodej marchewki.
Lunch na świeżym powietrzu sprawi, że odprężymy się i będziemy mieli więcej sił w drugiej części dnia.
Planując wspólny posiłek na dworze powinniśmy zadbać o to, aby był on przede wszystkim łatwy w spożyciu (nie wymagał używania sztućców lub siedzenia przy stole), a swoim wyglądem zachęcał do sięgnięcia po niego. Podane przez nas przekąski powinny być świeże i zdrowe. Dlatego też warto sięgnąć po młode warzywa i owoce.
Grillowanie najczęściej kojarzy się nam z mięsem. Czym powinniśmy kierować się przy jego wyborze?
- Mięso nie powinno być zbyt tłuste, unikajmy mięs czerwonych i tłustych kiełbas. Na grillu bez problemu przyrządzimy drób – filet z kurczaka lub indyka upiecze się szybciej i pozostanie soczysty – wyjaśnia Magdalena Milewska, dietetyk. Doskonałym pomysłem jest też grillowanie ryb – najlepszy będzie łosoś, makrela lub sardynki. Owinięte folią aluminiową, obsypane ziołami lub natarte oliwą i musztardą zasmakują nawet najbardziej wymagającym smakoszom, a zawarte w nich kwasy omega-3 pozytywnie wpłyną na nasze serce. Warto urozmaicić też menu o grillowane warzywa, np. pieczone ziemniaczki – sprawdzą się jako dodatek do mięsa, a odrobina margaryny wysokiej jakości (np. Flory) wydobędzie z nich przyjemny aromat.
Kiedy nadejdzie weekend zaprośmy przyjaciół na wycieczkę rowerową. Aktywność, świeże powietrze, zdrowe przekąski i dużo śmiechu pozwolą nam zregenerować siły, nabrać chęci do życia, wzmocnią nasze serce i układ krwionośny.
Dodatkowe informacje o kampanii:
Impuls do działań informacyjno-edukacyjnych pod hasłem „Flora. Pokochaj swoje serce” stanowią przede wszystkim alarmujące dane statystyczne. Codziennie z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera 100 Polaków. W 80% tych przypadków można by uniknąć, dokonując w odpowiednim czasie zaledwie drobnych zmian w trybie życia. Wprowadzenie odpowiedniej diety jest pierwszym krokiem w kierunku obniżenia poziomu złego cholesterolu, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za rozwój chorób układu krążenia.
W ramach kampanii zawiązała się Koalicja na rzecz Zdrowego Serca, składająca się z przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów w dziedzinie, żywienia, dietetyki i medycyny pracy. Misją Koalicji na rzecz Zdrowego Serca jest wskazanie Polakom, jak, poprzez proste zmiany w sposobie żywienia, możemy zadbać o swoje serce i poprawić stan zdrowia. Członkami Koalicji są m.in. profesor Marek Naruszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz profesor Longina Kłosiewicz-Latoszek z Instytutu Żywności i Żywienia.