Bezsenność

Trudności z zasypianiem, niespokojny, przerywany sen są przyczyną notorycznego zmęczenia i osłabienia odporności organizmu. Czy jest skuteczna metoda radzenia sobie z bezsennością?

Bezsenność stanowi prawdziwą zmorę zestresowanego społeczeństwa. Brak umiejętności relaksowania się i wyłączania natrętnych myśli dodatkowo potęguje problem. Trudności z zasypianiem diagnozujemy wówczas, gdy pojawiają się one często, niemal codziennie, wywołują przemęczenie, rozdrażnienie, niepokój.

 

W zależności od wieku, rodzaju wykonywanej pracy, a nawet płci potrzebujemy inną ilość snu. Niemowlęta mogą spać nawet do 20 godzin na dobę, wraz z wiekiem liczba ta maleje. Dorośli ludzie czują się wypoczęci już po 7-8 godzinach snu. Seniorzy średnio śpią po 4-5 godzin. Tak naprawdę nie ważna jest ilość przespanych godzin, nie ma statystycznego wzoru, który gwarantuje dobre samopoczucie. Regularny tryb życia pozwoli nam określić wystarczającą ilość snu, dla potrzeb naszego organizmu.

Przyczyn bezsenności jest wiele. Jedna trzecia diagnozowanych trudności z zasypianiem ma swoje źródło w zaburzeniach psychicznych, takich jak depresje, psychozy, czy stany lękowe. 12% przypadków bezsenności wywoływanych jest zespołem „niespokojnych nóg”. Taką samą ilość osób cierpiących na bezsenność generują leki. U 6 % osób mających problemy ze snem, zdiagnozowano bezdech. Kolejne 5-10% to grupa osób z zaburzeniami rytmu czuwania i snu.

Aby zapewnić sobie spokojny, regenerujący sen musimy stosować odpowiednią higienę snu. Właściwy tryb życia, zdrowe odżywianie, unikanie drzemek w środku dnia, obowiązkowy spacer na świeżym powietrzu, wzmożona aktywność ruchowa, ograniczenie alkoholu i napojów z kofeiną powinny przyczynić się do zniwelowania problemu bezsenności. Przed snem warto także wywietrzyć sypialnię oraz utrzymywać w niej niższą temperaturę 16-18 stopni. Starajmy się spać codziennie w tych samych godzinach. Pamiętajmy także o tym, że łóżko służy do spania, nie zaś do oglądania telewizji, lub czytania książek. Jeśli nasza bezsenność ma podłoże medyczne, powinniśmy skonsultować problem z lekarzem.