Spacery w rześkim powietrzu wspaniale dotleniają i poprawiają samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że wychodząc na zewnątrz w czasie ujemnych temperatur należy odpowiednio się ubrać.
Pierwsze mrozy i śnieg przypominają nam o nadchodzącej kalendarzowej zimie. Należy pamiętać, iż konieczna jest uzupełnienie garderoby o dodatkowe elementy. Rękawice, ciepłe czapki i szaliki to podstawa. Należy chronić dłonie i głowę przed wychłodzeniem.
Ważne jest także kupno odpowiedniego obuwia, ocieplanego od środka. Jeśli mimo dodatkowej wyściółki buty nie chronią efektywnie naszych stóp przed mrozem wówczas warto zainwestować w dodatkowe wkładki. W sklepach dostępne są nie tylko te, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Warto zadbać o to, aby nasze wkładki były antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyalergiczne.
W przypadku nadmiernej ekspozycji na ujemne temperatury mogą pojawić się miejscowe odmrożenia. Wywołane są one skurczem naczyń krwionośnych, którego efektem jest niedokrwienie – organizm broni się w ten sposób przed zimnem. Na odmrożenia szczególnie podatne są stopy, dłonie, twarz, a w szczególności nos, broda, policzki oraz uszy.
Co zrobić, gdy pojawią się odmrożenia?
Jeśli uznamy, że dana partia ciała uległa odmrożeniu, w pierwszej kolejności (gdy już znajdziemy się w ciepłym pomieszczeniu) powinniśmy rozluźnić odzież spowijającą daną część ciała, dzięki czemu uzyskamy lepsze ukrwienie. Następnie stopniowo należy rozgrzewać odmrożone członki, jeśli nie mamy specjalistycznych koców, możemy skorzystać z naturalnego ciepła wytwarzanego przez ciało innego człowieka. W warunkach domowych warto zanurzyć stopy w ciepłej wodzie, pamiętajmy jednak, aby jej temperatura nie przekraczała 40-42 stopnie C. W przeciwnym razie może nastąpić odparzenie.
Osoba, która uległa odmrożeniu powinna spożywać wodę z zawartością cukru. Odmrożone części ciała zabezpieczamy jałowym opatrunkiem i udajemy się do przychodni, lub na pogotowie, gdzie lekarz oceni stopień uszkodzenia skóry i zaleci odpowiednią kurację.
Czego nie robić?
Pod żadnym pozorem nie należy jednak ogrzewać odmrożonych części ciała, w przypadku głębokich zmian pod wpływem mrozu. Pojawiających się pęcherzy nie należy także przekłuwać. Wbrew obiegowym opiniom, nie powinno się podawać alkoholu, rozcierać, nacierać, czy masować odmrożonych miejsc, dotyczy to także nacierania śniegiem.