Oczy – wehikuł czasu

Nasze oczy starzeją się wraz z nami. A ich sprawność maleje wraz z upływem lat. Na problemy ze wzrokiem cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków. Winny jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe codzienne nawyki. Słabe oświetlenie i wielogodzinne seanse przed telewizorem sprawiają, że wzrok coraz częściej płata nam figle. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w ostrości widzenia, nie odwlekajmy decyzji o wizycie u specjalisty. Skutki nawet najmniejszych zaniedbań mogą być niestety bardzo groźne.

 

Jedną z najpopularniejszych dolegliwości wzroku XXI wieku jest zespół „suchego oka”. Cierpią na niego głównie osoby wykonujące pracę biurową i osoby starsze. Słabo nawilżona gałka oczna nie produkuje wystarczającej ilości łez, przez co jest zaczerwieniona, a nawet opuchnięta. Dodatkowo wysusza ją klimatyzacja i długa praca przed komputerem. Pozbawione naturalnej bariery ochronnej oczy, podatne są na rozwój infekcji i stanów zapalnych, które mogą zakończyć się nawet trwałym uszkodzeniem wzroku. Objawy „suchego” oka mogą być również oznaką zmian hormonalnych – np. cukrzycy lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeśli zauważymy, że stan naszego wzroku nie poprawił się po zastosowaniu odpowiednich kropli nawilżających, zwróćmy się do okulisty.

am_senior

Kiedy obraz staje się rozmazany

Trzeba pamiętać, że nasz organizm został zaprogramowany na określoną długość życia. W tym czasie organy starzeją się i zaczynają szwankować. To zjawisko dotyczy także oczu.

- U ludzi starszych, dużo częściej niż u osób młodych, pojawiają się choroby organizmu, w tym również choroby oczu. Najczęściej jest to zaćma, jaskra i degeneracja plamki związana z wiekiem. Należy pamiętać, że częstotliwość jaskry wzrasta istotnie już po 40 roku życia – tłumaczy prof. Marta Misiuk – Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu.

U wielu osób występują tzw. wady refrakcyjne – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W każdym z tych przypadków konieczna jest regularna kontrola lekarska i korekcja za pomocą odpowiednio dobranych szkieł kontaktowych lub okularów. Dodatkowo u osób po 50 roku życia obserwuje się degenerację siatkówki bezpośrednio związaną z wiekiem. Rozwój choroby określonej skrótem AMD (Age-Related Macular Degeneration) wiąże się ze zmianami w plamce żółtej, w której skupione są fotoreceptory odpowiedzialne za wyraźne widzenie tego, co mamy wprost przed sobą. Z upływem czasu pogarsza się stan plamki żółtej, a widziany obraz staje się rozmazany. Na zwyrodnienia AMD co roku zapada duża liczba Polaków. - Pierwszym objawem AMD, który zauważa pacjent, jest skrzywienie obrazu podczas czytania tekstu. Ma on trudności w czytaniu, wypadają mu fragmenty tekstu pomimo używania okularów do czytania. W zależności od postaci schorzenia, można stosować tabletki łagodzące rozwój choroby, a w niektórych przypadkach podaje się specjalne zastrzyki do oka, które mogą zatrzymać chorobę – zapewnia profesor Marta Misiuk – Hojło. W przypadku nieleczonego, postępującego AMD, może dojść nawet do całkowitej centralnej utarty wzroku. AMD uważane jest za chorobę cywilizacyjną i nie należy jej lekceważyć.

Zaćma jądrowa

Do jednych z najczęściej występujących chorób oczu u osób starszych, należy zaćma nazywana również kataraktą. To podstępna choroba, dająca początkowo objawy „polepszania” widzenia na bliską odległość. Pacjent zauważając u siebie poprawę w ostrości widzenia, sięga nawet po stare, słabsze okulary, co osłabia jego czujność na jakiś czas. Choroba prowadzi najpierw do krótkowzroczności, a z czasem do przymglenia i rozmycia widzianego obrazu. - Zaćmę leczy się operacyjnie, usuwając pacjentowi jego zmętniałą soczewkę, a wszczepiając sztuczną. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, nawet u osób w mocno zaawansowanym wieku. Jedynym przeciwwskazaniem do operacji jest brak światłopoczucia w chorym oku – informuje prof. Marta Misiuk – Hojło. Należy pamiętać, że to właśnie tam mieszczą się, najważniejsze dla naszego widzenia, mikrostruktury umożliwiające odbiór obrazu i przesłanie go dalej.

Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Pierwszą z pewnością jest wiek. Ważne jest, aby nie lekceważyć nawet najmniejszych zmian w ostrości widzenia. Jedynie lekarz okulista może ocenić, czy męczące nas objawy wymagają interwencji chirurgicznej, czy być może wystarczy zastosować jedynie odpowiednie leki.

Zadbaj o oczy

Większość z nas to tzw. wzrokowcy, czyli osoby z dominującym zmysłem wzroku w poznawaniu świata. Szybkie tempo życia wymaga od nas, by widzieć i rozumieć jeszcze więcej, a nasz wzrok stara się sprostać temu wyzwaniu. Narażone na ostre światło, zanieczyszczenia i długą pracę oczy, z czasem zaczynają o sobie przypominać. Dodatkowo po 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowań na liczne choroby oczu związane z wiekiem. Dlatego niezmiernie ważna jest stała profilaktyka wzroku już od najmłodszych lat i częstsze kontrole okulistyczne u osób starszych. Zacznijmy chronić nasze oczy stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia. Wybierajmy posiłki bogate w witaminy A, C i E, które znajdziemy w owocach i warzywach. Zadbajmy o wzrok póki jest na to jeszcze czas.