Święta to suto zastawione stoły pysznymi potrawami, którym nie zawsze możemy się oprzeć. Pamiętajmy jednak, że także w obliczu takich smakowitych pokus konieczny jest zdrowy rozsądek i umiar.
Seniorzy bardzo często mają wyznaczoną dietę. Powinni oni pamiętać, że także w Świąt konieczne jest jej przestrzeganie. Jeśli już nie możemy się oprzeć wigilijnym smakołykom powinniśmy skosztować niewielką porcję zakazanego dania, aby nie zmagać się z, nierzadko przykrymi, konsekwencjami naszego apetytu.
Jeśli jednak nie mamy wyznaczonej diety, wówczas możemy tradycyjnie spróbować każdej wigilijnej potrawy. Pamiętajmy jednak, aby porcje były niewielkie i spożywane w odpowiednich odstępach czasowych. Ci, którzy zapominają o umiarze kończą na izbie przyjęć z nieżytem żołądkowo-jelitowym lub kolką wątrobową.
Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów żołądkowych jest zdrowy rozsadek i odrobina ruchu. Spacer między kolejnymi daniami stanowi doskonały sposób na pobudzenie perystaltyki, spalenie nadmiaru kalorii i zrobienie miejsca na kolejne smakowite dania.
Objawem przejedzenia jest ospałość, uczucie duszności, nadmierne pocenie oraz uderzenia gorąca. Dodatkowo ostry nieżyt żołądka może objawiać się bólami jelit oraz kolką wątrobową. W skrajnych przypadkach pojawiają się nudności, biegunka lub zaparcia i zatrzymanie gazów. Wszystkim objawom towarzyszy uczucie fizycznego i psychicznego dyskomfortu.
Najlepszą profilaktyką jest spożywanie mniejszych porcji. Należy także pamiętać o tym, aby nie mieszać alkoholu z mięsem. Nie jest także dobrym pomysłem spożywanie słodyczy z potrawami mięsnymi. Takie wybuchowe mieszanki stanowią niezawodny przepis na niestrawność.
Jeśli zaobserwujemy u siebie łagodne dolegliwości żołądkowe warto sięgnąć po dostępne w aptekach środki:
- Rennie - miętowe tabletki do ssania na zgagę, niestrawność, wzdęcia i uczucie pełności.
- Gastrofan - stosowany w leczeniu zgagi, wzdęć, nudmości, niestrawności i odbijania.
- Diges-Tonic - bezpieczny, ziołowy preparat regulujący trawienie
- Raphacholim - skuteczny preparat stosowany w leczeniu zaparć, stanów zapalnych dróg żółciowych
- Buscopan - lek rozkurczowy stosowany w bólach spowodowanych skurczami w obrębie układu pokarmowego, dróg żołciowych i układu moczowo-płciowego
- Espumisan - lek stosowany w leczeniu wzdęć