Depresja to bardzo przykra choroba. Pojawia się z wielu przyczyn. Na jej powstanie i rozwój mogą składać się czynniki genetyczne, historię chorób afektywnych w rodzinie pochodzenia, czynniki społeczne (np. utrata lub brak wsparcia ze strony innych, izolacja, niedostatki natury społeczno-ekonomicznej) i czynniki psychologiczne (strata kogoś lub czegoś ważnego, negatywne doświadczenia w dzieciństwie). Najważniejsza wydaje się być jednak utrata poczucia własnej wartości.
Badania nad chorymi na Alzheimera wykazały, że osoby, które cierpią na depresję są szczególnie narażone na demencję. Wyniki tychże badań opublikowano w piśmie "Neurology". Przeprowadzili je naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu. Badania trwały 3 lata, przeprowadzono je na próbie 756 osób w wieku 55-91 lat. Seniorzy ci mieli łagodne zaburzenia poznawcze, które wiązały się z zaburzeniami pamięci.
Każda z badanych osób przeszła testy mierzące intensywność objawów depresyjnych. Okazało się, że u 208 seniorów zdiagnozowano depresję. Im silniejsze były objawy depresyjne, tym ryzyko wystąpienia Alzheimera rosło.
Seniorzy, którzy po przejściu na emeryturę zaobserwowali powtarzające się obniżenia nastroju lub lekkie stany depresyjne, powinni zwiększyć stopień samoobserwacji, kontrolować swe reakcje emocjonalne i nastroje. Zalecamy dobre towarzystwo, odrobinę muzyki, tańca i śpiewu, a nade wszystko promienie słoneczne i zabawę z wnukami.