Menopauza a życie intymne

Wiele kobiet w okresie menopauzalnym cierpi na oziębłość seksualną. Statystycznie u 44% kobiet stwierdzono tzw. zanik pochwy, który objawia się zwężeniem i kurczeniem się pochwy. Stan ten jest przyczyną bólu odczuwanego w trakcie stosunków. Dodatkowo 88% badanych kobiet twierdzi, że suchość pochwy jest czynnikiem zniechęcającym do podejmowania czynności seksualnych i przyczyną dyskomfortu psychicznego w trakcie zbliżenia. Okazuje się, że aż 70 procent kobiet, które cierpiały na powyższe dolegliwości nie wiedziało, że istnieją skuteczne terapie i medykamenty, które mogą zniwelować negatywne skutki tych przypadłości.

 

Wbrew pozorom życie seksualne kobiet, które ukończył 50 lat nie jest czymś marginalnym. Aż 70 % badanych pięćdziesięciolatek wyznało, iż regularnie uprawia sex. Ponad 30% kocha się przynajmniej raz w tygodniu. Jedna trzecia respondentek skonstatowała, iż sex w wieku starszym dostarcza więcej satysfakcji niż w latach młodzieńczych. Mimo tych optymistycznych statystyk nie ulega wątpliwości, iż okres menopauzalny bywa trudny z uwagi na metamorfozę fizyczną i hormonalną, co ma nieunikniony wpływ na życie seksualne.
 
Warto wiedzieć, że niektóre dysfunkcje seksualne u kobiet towarzyszą przyjmowaniu specyficznych leków, takich jak: hormony stosowane w trakcie menopauzy, leki przeciwdepresyjne, antykoncepcja hormonalna. Lekarze, często nie poruszają tematu skutków ubocznych, które mają wpływ na sferę seksualną, dlatego rzadko kiedy kobiety zaburzenia funkcji seksualnych kojarzą z przyjmowanymi medykamentami.

Katarzyna Matczuk