Seksuolodzy uspokajają kobiety, u których w trakcie menopauzy odnotowano spadek aktywności seksualnej. Zachęcamy do wizyty u specjalisty, który doradzi nam, jak - w sposób łagodny - przejść zmiany zachodzące w organizmie. Najczęstsze dysfunkcje seksualne u kobiet to anorgazmia i oziębłość płciowa. Niezwykle istotne jest rozróżnienie tych dwóch dolegliwości. Mają one te same objawy, lecz zupełnie inną strukturę. Anorgazmia to niemożność osiągnięcia orgazmu, mimo prawidłowego przebiegu kontaktu seksualnego. Oziębłość płciowa to niezdolność do osiągnięcia stanu podniecenia.
Należy wiedzieć, iż anorgazmia często ma podłoże nerwicowe. Badania, przeprowadzane na pacjentkach z tą przypadłością wykazały, iż u kobiet aktywnych seksualnie częstość anorgazmii wynosi 42-20%, 1/4 pacjentek nigdy nie miało orgazmu, zaś pozostałe bardzo rzadko.
Oziębłość płciowa wynika z zahamowania popędu seksualnego. Dzieje się tak z powodu konfliktu, jaki zachodzi między potrzebami a zaistniałymi ograniczeniami i zakazami, które powodują rezygnację z zainteresowań seksualnych.
W przypadku występowania powyższych dysfunkcji konieczna jest konsultacja z seksuologiem. Warto wiedzieć, iż są prowadzone specjalne terapie, które usuwają zaburzenia zarówno organiczne jak i psychogenne. Zajęcia terapeutyczne wspomagane są często leczeniem farmakologicznym. Najczęściej przypisywane leki mają działanie hormonalne i pobudzające.
Katarzyna Matczuk