Czy słońce może mieć korzystny wpływ na nasz organizm?

Nie jest prawdą, że osoby starsze powinny bezwzględnie unikać promieni słonecznych. Wbrew pozorom mają one niezwykle korzystny wpływ. Badania dowiodły, że seniorzy przebywający regularnie na słońcu są mniej zagrożeni chorobami serca i cukrzycą. Tezę tę potwierdzili naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.

nadwoda

Przebadano 3 tysiące osób: 1443 mężczyzn oraz 1819 kobiet. Poddani testom seniorzy znajdowali się w przedziale wiekowym od 50 do 70 lat. Chińskich naukowców wspierali także badacze z Uniwersytety Harwardzkiego i Uniwersytetu Warwick. Wyniki badań opublikowano w Diabetes Care.

Procesy starzenia sprawiają, że zwalnia produkcja witaminy D w komórkach skóry. Okazało się, że na jej niedobór cierpiało aż 94 proc. badanych. Jednoznacznie udowodniono, że zbyt małe stężenia witaminy D to jedna z przyczyn rozwoju zespołu metabolicznego. Zespół ten jest z kolei jednym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Zespół metaboliczny występował u niemal połowy badanych osób.

Kolejne badania dowiodły, że ryzyko występowania zespołu metabolicznego oraz oporności na insulinę było wyższe w grupie z najniższym poziomem witaminy D. Okazało się zatem, że ryzyko to jest aż 1,5 razy większe u osób unikających słońca.

Rozsądne opalanie, z każdorazowym zabezpieczaniem skóry przed niekorzystnym wpływem słońca, może mieć dodatni wpływ na nasz organizm. Nie zapominajmy o relaksacyjnym wpływie kąpieli słonecznych oraz o poprawie kolorytu skóry.

Katarzyna Matczuk