National Center for Education opublikowało raport, z którego wynika, że niemal połowa populacji USA angażuje się w jakąś formę kształcenia ustawicznego. Badano populację dorosłych, wynik pozytywny stwierdzono wśród 43% mężczyzn i 49% kobiet. Badania, jak wyżej wymieniono, przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Niestety polscy seniorzy nie są tak aktywni w kształceniu ustawicznym. Polska zajmuje ostatnie miejsca w statystykach pod względem aktywności edukacyjnej seniorów.
Kształcenie ustawiczne to proces, który obejmuje doskonalenie zawodowe, poszerzanie kwalifikacji ogólnych i samodoskonalenie, które trwają w ciągu całego życia. Edukacja może dokonywać się na wiele sposobów. Dostępne są kursy zawodowe, studia podyplomowe, konferencje, wykłady. Można dokształcać się także przez kursy hobbystyczne, słuchanie audycji edukacyjnych, oglądanie programów tematycznych, czytanie edukacyjnych czasopism, czy wreszcie wybrać naukę przez Internet.
Uczestnicy korzystający z dobrodziejstw edukacji ustawicznej to zazwyczaj pracownicy, których pracodawca wykupuje kursy, szkolenia. Celem tych zajęć jest zwiększenie wiedzy i kompetencji pracownika, czy poprawa jego umiejętności. Inwestycja w edukację jest w tym przypadku inwestycją w rozwój firmy.
Warto jednak wiedzieć, że seniorzy, którzy nie są aktywni zawodowo także mogą edukować się "na własną rękę". Nawet w Polsce jest wiele możliwości uczestnictwa w zajęciach, które wspierają ustawiczny rozwój intelektualny.
Seniorzy coraz częściej wybierają naukę języka obcego, tańca, kursy pielęgnacji ogrodu, czy nawet naprawy samochodu. Uczestnictwo w interesujących zajęciach, dodaje chęci do życia. Spędzając kreatywnie czas, poznajemy nowych ludzi, ćwiczymy ciało i umysł. Co ważne, dzięki dodatkowym zajęciom odzyskujemy lub wzmacniamy poczucie pewności siebie i samospełnienia.
Katarzyna Matczuk