Życie seksualne seniorów - dlaczego wraz z wiekiem zanika?

Niestety bardzo często seniorzy zaniedbują intymną sferę życia. Dzieje się to za sprawą wielu zróżnicowanych przyczyn. Skutek jest tylko jeden - problemy zarówno natury emocjonalnej, jak i fizycznej oraz osłabienie więzi z partnerem.

Wiele par seniorów po latach małżeństwa rezygnuje z seksualnej aktywności. Częściowo przyczynia się do tego obraz kreowany przez media, często uważa się, że miłość fizyczna osób starszych jest nieestetyczna i karykaturalna. Dzięki takim bzdurnym wyobrażeniom ludzi młodszych, którzy także przecież osiągną wiek senioralny, zapał seksualny wielu seniorów skutecznie został ostudzony.

Zmniejszona aktywność seksualna ma także związek ze zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej organizmu. Okres pokwitania często wiąże się z problemami z erekcją, suchością pochwy, czy też oziębłością. Przyczyną unikania kontaktów seksualnych mogą być także choroby niedotyczące narządów rozrodczych. Leki przepisywane na inne, często typowe dolegliwości osób starszych, mogą negatywnie wpływać na pożycie. W takiej sytuacji, niestety wielu seniorów wstydzi się porozmawiać z lekarzem i poprosić o zmianę leku, ponieważ uważają, iż seks w ich wieku jest czymś nienormalnym.

Zbliżenia intymne w każdym wieku stanowią coś niezwykle potrzebnego i bardzo naturalnego. Podobnie jak nie odkładamy naszych życiowych poglądów na wieszak z chwilą ukończenia danego wieku, tak samo nie musimy rezygnować z całkowicie normalnych potrzeb ciała.

Seniorzy przede wszystkim powinni nauczyć się rozmawiać ze swoimi partnerami. Określenie własnych potrzeb seksualnych oraz zidentyfikowanie ewentualnych przeszkód to podstawa do wznowienia życia seksualnego. Jeśli już umiemy rozmawiać na tematy intymne, wówczas nabierzemy odwagi i porozmawiamy wreszcie z seksuologiem, który pomoże nam uporać się z większymi problemami, stojącymi na przeszkodzie do udanego życia seksualnego.