Zaproszenie dla wolontariuszy
Opis projektu
Projekt „Wolontariat to jest to! – Wolontariat Długoterminowy" skierowany jest do osób z całej Polski, które odbędą długoterminowy wolontariat (od 6 do 11 miesięcy) w jednej z wybranych organizacji pozarządowych z północnej Polski. Wolontariusz będzie pracował w wybranej przez siebie organizacji w pełnym wymiarze czasu pracy. Celem projektu jest promowanie idei wolontariatu długoterminowego w Polsce. Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Poniżej znajduje się lista organizacji goszczących.
Profil wolontariusza
Projekt skierowany jest do osób we wszystkich grupach wiekowych (ukończone 18 lat) z całej Polski. Miejsce zamieszkania wolontariusza musi być oddalone minimum 100 km od siedziby organizacji w której podejmie pracę. Szczegółowe wymagania dotyczące profilu wolontariuszy zostały opisane w ofertach poszczególnych organizacji.
Warunki odbycia wolontariatu
Wolontariusz nie ponosi żadnych kosztów udziału w projekcie. Koszty wyżywienia, zakwaterowania, programu i kieszonkowego pokrywają organizatorzy. Uczestnik projektu nie może podejmować pracy zarobkowej w trakcie wolontariatu
Osoby, które zakwalifikują się do projektu będą zobowiązane do udziału w szkoleniach, w tym w trzydniowym szkoleniu, które odbędzie się przed rozpoczęciem wolontariatu.
Zgłoszenia
Aby wziąć udział w projekcie należy przesłać CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny najpóźniej do 09.09.2012 r. Dokumenty można przesłać pocztą, faxem (58 660 64 45) lub emailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). W tytule emaila należy podać nazwę organizacji w której chcesz odbyć wolontariat. Wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowy do organizacji goszczących.
Pytania dotycząca zakresu pracy wolontariusza można kierować do koordynatorów wolontariatów w poszczególnych organizacjach – kontakty zostały podane w ofertach.
Lista organizacji goszczących wolontariuszy
1. Fundacja Dogtor, Gdynia - zajmuje się szeroko pojętą dogoterapią. Do zadań wolontariusza będzie należało m.in. przygotowanie materiałów edukacyjnych, udział w prowadzeniu zajęć terapeutycznych oraz pomoc w bieżących pracach Fundacji.
2. Polska Akcja Humanitarna, Toruń - stara się uczynić świat lepszym przez zmniejszenie cierpienia i promowanie wartości humanitarnych. Wolontariusz będzie współuczestniczył w realizacji projektu „Razem. Integracja, poradnictwo, wiedza i wsparcie dla cudzoziemców" skupiającego się na wsparciu procesu integracji cudzoziemców.
3. Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, Kwidzyn - to organizacja pozarządowa działająca w obszarze edukacji ekologicznej, ochrony przyrody i animacji społecznej. W ramach projektów realizowanych przez stowarzyszenie wolontariusz będzie odpowiedzialny za wspieranie działań edukacyjnych, udział w kampaniach społecznych oraz działania promocyjno-informacyjne.
4. Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Elbląg – misją stowarzyszenia jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Organizacja rozwija się w kilku obszarach: media obywatelskie, współpraca zagraniczna, współpraca z samorządem, ekonomia społeczna, animacja społeczna. Wolontariusz będzie współuczestniczył w organizacji wydarzeń Stowarzyszenia oraz zajmował się działaniami promocyjno-informacyjnymi i pracą dziennikarską.
5. Fundacja Rozwoju Lokalnego Parasol, Bytów i Lębork – główną ideą fundacji jest wspieranie lokalnej społeczności oraz rozwoju III sektora. Wolontariusz będzie wykonywał zadania promocyjno-informacyjne m.in. przez wspieranie Lokalnego Punkt Informacji Eurodesk i projektu Bliżej Prawa (poradnictwo prawne). Będzie odpowiedzialny za kontakt z mediami, współorganizację działań fundacji oraz prace redakcyjne.
6. Fundacja „Sprawni Inaczej" w Gdańsku, oddział w Kościerzynie – prowadzi rehabilitację osób niepełnosprawnych. Miejscem pracy wolontariusza będzie Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) w Kościerzynie – dzienna placówka pobytu dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Wolontariusz będzie asystował podopiecznym WTZ w trakcie zajęć rehabilitacyjnych oraz pomagał w wykonywaniu codziennych czynności.
7. Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska Hufiec Gdynia – wolontariat w ZHP będzie obejmował przede wszystkim pomoc przy organizacji przedsięwzięć hufca, współpracę z grupami harcerskimi oraz wsparcie przy realizacji inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.
8. Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni", Gdynia – prowadzi szeroko pojętą działalność społecznie użyteczną. Wolontariusz zostanie zaangażowany w realizowane przez Fundację projekty – m.in. rewitalizację jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdyni – Chylonię.
9. Gdańska Fundacja Dobroczynności, Kościerzyna i Stawiska - działa na rzecz osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, osób z upośledzeniem umysłowym, chorych i uzależnionych. Wolontariusz będzie wspierał terapeutów zajęciowych w Domu Pomocy Społecznej „Kaszub" w Stawiskach lub pomagał w Kościerskim Centrum Wolontariatu.
10. Fundacja Kaszubskie Słoneczniki, Gogolewko – zajmuje się głównie realizacją projektów edukacyjnych na terenach wiejskich. Wolontariusz będzie współuczestniczył w tworzeniu oferty edukacyjnej ośrodków przedszkolnych prowadzonych przez Fundację oraz wspierał nauczycieli w ich codziennej pracy.
11. Kaszubski Instytut Rozwoju, Kościerzyna – działa na rzecz wspierania wszelkich form aktywności obywatelskiej prowadzących do rozwoju społeczności lokalnej Kaszub. Wolontariusz zostanie zaangażowany m.in. do współtworzenia Szkoły Ginących Zawodów, której celem jest podtrzymywanie lokalnych tradycji i kultury przez organizację warsztatów uczących dawnego rzemiosła.
12. Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Nowy Dwór Gdański – działa na rzecz promocji kultury i tradycji żuławskiej, rozwija inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej Nowego Dworu Gdańskiego oraz podejmuje działania z zakresu ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego delty Wisły. Klub Nowodworski od wielu lat zajmuje się prowadzeniem Muzeum Żuławskiego i Żuławskiego Parku Historycznego. Główne zadania wolontariusza związane będą ze wsparciem działalności Muzeum, organizacją imprez edukacyjnych i warsztatów.
13. Stowarzyszenie EDUQ, Lębork – stawia sobie za cel wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie kształcenia, wychowania, edukacji pozaformalnej, poradnictwa zawodowego, rozwoju zainteresowań. Wolontariusz będzie wspomagał Lokalne Centrum Organizacji Pozarządowych w pracach organizacyjno-promocyjnych, wspierał Młodzieżowy Klub Wolontariusza oraz uczestniczył w realizacji bieżących projektów Stowarzyszenia.
14. Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji, Sopot - realizuje szereg projektów i przedsięwzięć na rzecz integracji społecznej, społecznej aktywności i wzmacniania potencjału III sektora. Wolontariusz zostanie zaangażowany w organizację i prowadzenie działań promocyjnych, kontakt z mediami, dokumentowanie przedsięwzięć organizowanych przez Stowarzyszenie jak również pomoc w pozyskiwaniu sponsorów.
październik 2012 – sierpień 2013 (11 miesięcy), Organizator: Centrum Współpracy Młodzieży, ul. Komandorska 42/4, 81-232 Gdynia, Osoba odpowiedzialna: Sonia Zając (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 058 6202480)
Termin zgłoszeń:do 09.09.2012 r.
Szczegółowe oferty organizacji goszczących znajdują się na stronie http://cwm.org.pl/opis.php?idp=1&idr=3&ids=424