ZDANIEM SENIORA


debaty partycypacyjne / wykłady / pokazy

Już za kilkanaście lat niemal jedna trzecia mieszkanek i mieszkańców Polski będzie miała więcej niż 60 lat. Wpływ tej zmiany na życie ekonomiczne, społeczne i polityczne, będzie ogromny.

 

zdaniem seniora
Jednocześnie sprawy i problemy osób starszych traktowane są w debacie publicznej jako marginalne. Rzadko poruszają je media opiniotwórcze czy agendy społeczeństwa obywatelskiego. Publiczne instytucje nie prześcigają się we wdrażaniu odpowiednich dla seniorów rozwiązań. Wciąż również brakuje inicjatyw w ramach których mogą rozwijać się osoby starsze. Zauważalne jest również stereotypowe i protekcjonalne traktowanie seniorek i seniorów przez reprezentantów innych grup wiekowych. Widać więc, że pole do dyskusji o sprawach osób starszych jest szerokie.
Przystąpmy do tej debaty razem. Zapraszamy na spotkania ZDANIEM SENIORA poświęcone naszym wspólnym sprawom.

Wszystkie spotkania: Warsztat, Plac Konstytucji 4, I piętro, środy, zawsze o 11.00

26 czerwca - Nas nie zobaczysz. Jakich mediów oczekują osoby starsze?
Mediów zajmujących się obszernie sprawami seniorów jest w Polsce bardzo niewiele. Istniejące zaś są bagatelizowane z uwagi na wyraźny profil ideowy lub nieprzystawanie do standardów i formatów popularnych pism czy rozrywkowej telewizji. W czasie spotkania zastanowimy się w jaki sposób media opisują sprawy seniorów i jakich treści brakuje osobom starszym gdy sięgają po gazetę czy włączają radio? Zastanowimy się też w jaki sposób skutecznie włączać tematy i opinie seniorów do debaty publicznej. Posłuchamy o sposobach korzystania z mediów i odsiewania z nawału treści informacji ważnych, wiarygodnych i przydatnych.
3 lipca - Porozmawiajmy o facetach. Aktywne seniorki i seniorzy o tym jak wciągnąć więcej mężczyzn do działalności w organizacjach senioralnych.
85% osób 60+ angażujących się w inicjatywy senioralne to kobiety. Czemu tak jest i w jaki sposób można zachęcić dojrzałych mężczyzn do uczestnictwa w działaniach organizacji pozarządowych i korzystania z oferty rozmaitych instytucji? Jak wygląda obecna oferta UTW czy klubów seniora i dla kogo jest ona najbardziej odpowiednia? Jakie formy działania tworzyć by były one atrakcyjne dla różnych odbiorców? Czy podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn wpłynie negatywnie na skalę i jakość działań organizacji senioralnych? Jak je skutecznie wzmacniać?
10 lipca - Przede wszystkim zdrowia. Praktycznie o prawach pacjenta.
Wydatki na służbę zdrowia w Polsce pozostają jednymi z najniższych w Europie. Niestety na wizyty lekarskie u specjalisty wciąż trzeba czekać miesiącami, a system obsługi pacjenta nie jest dostosowanych do wymogów osób starszych, które z usług medycznych korzystają częściej niż inne grupy. Spotkanie dostarczy praktycznej wiedzy na temat praw pacjenta oraz komunikacji z instytucjami służby zdrowia oraz organizacjami pomocowymi i interwencyjnymi. Senior i seniorka w systemie służby zdrowia nie muszą stać na straconej pozycji, a świadome zabieganie o respektowania własnych praw może mieć pozytywny efekt dla całości funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, którego standardy powinny być oparte o katalogi dobrych praktyk, zasady etyki i solidarności.
17 lipca - Zielono nam? Ekologia nie tylko dla młodych.
Coraz więcej osób w Polsce zmienia swoje przyzwyczajenia i strategii życiowe w trosce o środowisko naturalne, które jest podstawą gospodarki i społeczeństwa. Czy respektowanie zasad zrównoważonego rozwoju i troska o życie w zgodzie z naturą to tylko moda czy trwała zmiana? Czy bycie ekologicznym zajmuje dużo czasu i czy jest kosztowne? W jaki sposób stać się „eko" i przekonać do tego innych? Wreszcie – jak skutecznie walczyć o zielone miejsca rekreacji, czyste ulice i powietrze, którym można odetchnąć pełną piersią?
24 lipca - Departament propozycji. Jakiej Warszawy chcą seniorzy i seniorki?
Warszawa ma pasjonującą historię i swój urok. Jest jednak trudnym miastem, nieraz chaotycznym i posklejanym z różnych elementów. Miejska architektura, układ transportowy, podział administracyjny i oferta społeczne pozostawiają wiele do życzenia. Co więc chcemy zmienić w Warszawie przede wszystkim? I czy jest szansa, że uda nam się przeforsować swoje postulaty?

 

zdaniem seniora ulotka

 

NA WSZYSTKIE SPOTKANIA WSTĘP WOLNY, zapraszamy nie tylko osoby 60+
Miejsca spotkań pozbawione barier architektonicznych
Więcej informacji: telefon: 534-701-114, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www: zaczyn.org