Debata o bezpieczeństwie seniorów

BEZPIECZNY SENIOR

Stanowiły niektóre z kluczowych kwestii, poruszanych podczas debaty „Bezpieczny Senior”, która odbyła się w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia we wtorek 1 grudnia.  Udział w niej wzięli wrocławscy seniorzy, a spotkanie dla nich przygotowali: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, Straż Miejska Wrocławia oraz Wrocławskie Centrum Seniora, które reprezentowali kierownik Robert Pawliszko i doradca UM Wrocławia ds. seniorów doktor Walentyna Wnuk.

Przed całkiem sporą grupą zainteresowanych słuchaczy wystąpili: zastępca Komendanta Miejskiej Policji we Wrocławiu Arkadiusz Małecki; naczelnik Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu Krzysztof Gawlik; zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu podkomisarz Krzysztof Standio; zastępca Kierownika Referatu Prewencji i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej Wrocławia Grzegorz Muchorowski; Powiatowy Rzecznik Konsumentów Grzegorz Miś.  Głównym celem wydarzenia było uświadomienie najstarszych wrocławian, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z przestępcami, którzy czyhają głównie na wykorzystanie uczciwości i ufności osób starszych.

Prelegenci przedstawili między innymi strukturę i komórki organizacyjne Komendy Miejskiej Policji, dane statystyczne dotyczące liczby oraz rodzaju przestępstw na terenie powiatu wrocławskiego. Ukazali również sposoby działań  przestępców, także w postaci filmowych prezentacji.   Podkreślili wagę profilaktycznych działań, dzięki którym liczba oszustw i kradzieży spada. Policjanci wspomnieli między innymi o programie prewencyjnym „Akademia Bezpieczny Senior”, realizowanym przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu, we współpracy z  licznymi instytucjami miejskimi. Warto wspomnieć, że program cieszy się dużym zainteresowaniem i do tej pory odbyło się aż 11 edycji!  Powiatowy Rzecznik Konsumentów zwrócił uwagę na wszelkiego typu niezgodne z prawem oferty „na telefon”, prezentacje produktów czy informacje o pseudonagrodach. Przedstawiciel Straży Miejskiej zaprezentował zakres działalności Oddziału Ochrony Środowiska i uprawnienia Straży Miejskiej w  zakresie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Podkreślił, że każdy funkcjonariusz oddziału posiada upoważnienie Prezydenta Wrocławia do tego typu czynności. Na zakończenie odbyła się dyskusja z udziałem seniorów, którzy zadawali pytania i dzielili się własnymi doświadczeniami na temat ochrony środowiska i bezpieczeństwa, także w ruchu drogowym.

Ideą debaty było ukazanie potrzeby  i ważności  prewencyjnych działań, które, pomimo spadkowej tendencji przestępstw, nadal są potrzebne i ważne. Było to także edukacyjne spotkanie, dzięki któremu wrocławscy seniorzy dowiedzieli się czym zajmują się poszczególne komórki organizacyjne  służb mundurowych. To z pewnością  usprawni wzajemną komunikację i pomoc oraz ułatwi dostęp do bezcennej wiedzy, w której niezwykle istotne są własna świadomość, czujność i zdrowy rozsądek.

Joanna Ryłko, WCS