Towarzyszyło piątkowemu spotkaniu 11 grudnia we Wrocławskim Centrum Seniora, kiedy to obchodzona była 2 rocznica cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”, wspólnego projektu Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław (CEM-BRW) i Wrocławskiego Centrum Seniora (WCS). Wydarzenie obfitowało w mnóstwo wspomnień, podziękowań, życzeń oraz artystyczny i świąteczny program znakomitych gości, a przede wszystkim liczną publiczność, którą tworzyli głównie stali bywalcy i wielbiciele cyklu...
Powitania dokonali organizatorzy uroczystości: Małgorzata Komarnicka, dyrektorka CEM-BRW oraz Robert Pawliszko, kierownik WCS. W swych przemowach podkreślili udaną współpracę między jednostkami, która zaowocowała także innymi wspólnymi przedsięwzięciami, jak Europejski Festiwal Piosenki Esperanckiej czy międzynarodowe sympozjum „Senior w różnych kulturach”, które wraz z cyklem „Jaki wspaniały jest ten świat” stanowią wydarzenia cykliczne, ważne, bo integrujące dzieci, młodzież i seniorów, a zatem godne kontynuacji.
Wśród gości specjalnych wystąpili wielokrotni bohaterowie poprzednich spotkań i wspólnych projektów: poetka i esperantystka Halina Kuropatnicka-Salamon; malarka i plastyczka Małgorzata Szałek; założyciel Bułgarskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i międzynarodowego zespołu muzycznego "Terra" Dimczo Angełow; panie z Sekcji Haiku na Uniwersytecie Ekonomicznym: Anna Ejfler, Stefania Kalinowska, Zuzanna Giżycka, Bogusąłwa Grzegórz-Gajna, Wanda Masewicz-Pełka oraz artyści nagrodzeni podczas majowego Europejskiego Festiwalu Piosenki Esperanckiej: Parycja Bogdała, Mieczysław Nitschke, Kazimierz Kudryński i Maria Skonieczna.
Spotkanie wypełniały wiersze Haliny Kuropatnickiej-Salamon, do których obrazy, zdobywające zachwyt widowni, wykonywała Małgorzata Szałek. Wspomnień i podsumowań ostatniego roku dokonała Małgorzata Komarnicka, prezentując tematykę i fotografie z comiesięcznych spotkań. Poezję i malarstwo uzupełniały występy muzyczne znakomitych artystów oraz wiersze haiku odczytane z tomiku wydanego przez członkinie Sekcji Haiku. Zarówno poezja, jak i muzyka rozbrzmiewały w dwóch językach: polskim i esperanto.
Uroczystość zakończyła się wzajemnymi podziękowaniami, gratulacjami, upominkami oraz poczęstunkiem i składaniem świątecznych życzeń. W tej wspaniałej atmosferze minął drugi roczek cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”. Przed nami kolejne wydarzenia, na które organizatorzy serdecznie zapraszają. Więcej informacji o nich – już w nowym 2016 roku.
Joanna Ryłko, WCS