Grupowe ubezpieczenie na życie kojarzone jest najczęściej z polisą stanowiącą element pakietu pracowniczego oferowanego przez duże zakłady pracy. Jego niezaprzeczalną zaletą jest niższa cena niż w przypadku polisy indywidualnej oraz możliwość objęcia nim członka rodziny. Nie trzeba jednak być zatrudnionym w wielkiej korporacji, aby móc z niego skorzystać na bardzo dobrych warunkach.
Takie ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj szeroki zakres zdarzeń, których wystąpienie spowoduje wypłatę świadczenia.
Ubezpieczenia na życie o charakterze grupowym zapewnia ochronę zarówno w przypadku śmierci lub choroby ubezpieczonego bądź osoby mu najbliższej, jak i w razie narodzin dziecka.
– „Dla polis tego typu charakterystyczne są także niskie składki. Wynikają one z tego, że ubezpieczyciel ponosi znacznie mniejsze koszty administracyjne w przypadku ubezpieczeń grupowych, niż indywidualnych. Ponadto ryzyko ubezpieczeniowe jest rozkładane na więcej podmiotów, co także skutkuje obniżeniem składki” – komentuje Maciej Kuczwalski ekspert z CUK Ubezpieczenia.
Najczęściej spotykamy się z ubezpieczeniami grupowymi w dużych zakładach pracy. Polisa wchodzi wówczas w skład tak zwanego pakietu benefitów pracowniczych. Zazwyczaj to jednak nie pracodawca pokrywa koszt składek. Pod tym względem Polska odbiega od standardu wyznaczonego przez kraje Europy Zachodniej, gdzie normą jest, że to zakład pracy ponosi przynajmniej częściowo koszty ubezpieczenia grupowego pracowników. W Polsce nadal dominuje model pokrywania składek z sum potrącanych z wynagrodzeń, co w gruncie rzeczy nie oznacza, że ubezpieczenia grupowe są się nieopłacalne.
Jednak nie każdy zakład pracy oferuje ubezpieczenie grupowe. W takiej sytuacji wiele osób wspomaga się indywidualnymi polisami na życie. Choć zapewniają one maksymalny poziom komfortu, często są zauważalnie droższe. – „Wśród Polaków zdaje się nadal panować stereotyp, że z dobrodziejstw ubezpieczenia grupowego mogą korzystać tylko pracownicy wielkich korporacji. Niewielu klientów zdaje sobie sprawę, że w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znajdują się rodzinne polisy na życie, które są także formą ubezpieczenia grupowego. Ceny składek, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń pracowniczych, zaczynają się już od około 30 zł miesięcznie. Jednak dzięki temu, że ubezpieczamy jedynie wąskie grono bliskich nam osób, możliwe jest większe dopasowanie tego produktu ubezpieczeniowego do potrzeb naszych i naszych bliskich”.
Dodatkową zaletą ubezpieczeń grupowych jest to, że inaczej niż w przypadku polis indywidualnych, ubezpieczyciel zazwyczaj nie wymaga przedstawienia wyników badań lekarskich. – „Osoby, w przypadku których ryzyko ubezpieczeniowe jest szczególnie wysokie, mogą się spotkać z odrzuceniem wniosku o ubezpieczenie indywidualne. Ubezpieczenia grupowe może natomiast wykupić grupa już trzech osób, co do których ubezpieczyciel nie stawia żadnych dodatkowych wymagań”.
Standardowa polisa będzie chroniła przed następstwami zachorowania i śmierci, ale możemy ją także wzbogacić o dodatkowe zabezpieczenie w postaci medycznego assistance, który gwarantuje między innymi wizyty lekarza, pielęgniarki, czy opiekę domową po hospitalizacji. – „Wszystkie te cechy czynią ubezpieczenia grupowe coraz popularniejszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego sobie i swoim bliskim. Coraz większa świadomość klienta w zakresie ubezpieczeń życiowych pozwala nam jeszcze lepiej i skuteczniej porównywać i dopasowywać produkt do konkretnej osoby i jej potrzeb”.
Ubezpieczenia rodzinne z powodzeniem uzupełniają lukę pomiędzy pakietami indywidualnymi, a polisami oferowanymi przez zakłady pracy.
– „Przykładem rodzinnej polisy na życie jest ubezpieczenie Warta dla Ciebie i Rodziny, listopadowy produkt miesiąca w CUK Ubezpieczenia. Do wyboru są aż 43 gotowe pakiety, w których wysokość składki zaczyna się już od 33 zł miesięcznie. Ważnym atutem jest to, że przy podpisywaniu umowy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga dodatkowych badań lekarskich, wystarcza jedynie oświadczenie, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było się hospitalizowanym. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na wykupienie polisy przed 67. rokiem życia, ochrona może obowiązywać nawet dożywotnio”.