Koreczki dobrze podane – poradnik kulinarny

Przygotowanie atrakcyjnego przyjęcia nie jest wcale łatwą sprawą. Aby goście mile wspominali zorganizowane przez nas spotkanie, musimy zadbać zarówno o przyjemną atmosferę, jak i ciekawe menu. Popularne koreczki śledziowe, podane inaczej niż dotychczas, stanowić będą przystawkę nie tylko smaczną, lecz również – doskonale prezentującą się na stole. Poradami na temat sposobów ich podawania podzieliła się z nami firma SEKO S.A. – producent niemal piętnastu rodzajów tych rybnych przysmaków.

W polskiej tradycji kulinarnej jest wiele potraw, których na różnego typu przyjęciach nie może zabraknąć. Bez względu na to, czy spotkanie odbywa się w gronie rodzinnym, czy też ma charakter biznesowy, jedną z najpopularniejszych przystawek są na polskich stołach rozmaite potrawy ze śledzi. Do najpopularniejszych należą wszelkiego rodzaju sałatki oraz koreczki śledziowe. Szczególnie te ostatnie świetnie nadają się na przekąskę – te różnorodne w smaku, nadające się na jeden kęs rybne smakołyki dobrze sprawdzają się w trakcie długich spotkań. Możemy je przygotować sami lub zakupić już gotowe, czym znacznie ułatwimy sobie przygotowania do imprezy. Ich sukces zależy jednak w dużej mierze od ich podania.

Koreczki_sledziowe_po_meksykansku

Z czym podawać?

- Śledzie doskonale komponują się z warzywami konserwowymi i piklami. Doprawione ostrzejszymi przyprawami, ogórkami, papryczkami czy grzybkami marynowanymi, dobrze współgrają z lekko soloną rybą, jak również uwydatniają delikatny smak jej marynowanego mięsa – mówi Monika Goślicka, Ekspert ds. Żywienia z firmy SEKO S.A. Miłośnicy lżejszych potraw z pewnością docenią połączenie śledzi z suszonymi lub świeżymi ziołami – świetnym pomysłem jest w tym przypadku dodanie do filetów gałązek zielonego koperku, pietruszki lub szczypiorku. Dodatki te nie tylko podkreślą smak ryb, lecz również – znacznie uatrakcyjnią ich wygląd na stole. Ciekawy smak przystawki osiągniemy również łącząc rybę z kostkami słonej fety. Osoby, które nie boją się kulinarnych wyzwań, powinny również spróbować śledziowych „zawijańców” z dodatkiem owoców – wiśni, śliwek lub moreli.

Podczas eksperymentowania z koreczkami śledziowymi musimy jednak trzymać się zasady – co za dużo, to niezdrowo. Jeśli nie mamy bogatego doświadczenia w kuchni, unikajmy nadmiernej ilości dodatków i zdecydujmy się raczej na wybór jednego – tak, by uzyskać harmonijny smak – mówi Monika Goślicka.

Jeśli chcemy uczynić koreczki głównym gościem na naszym stole, warto jako dodatek do nich podać odpowiednie pieczywo. Śledzie najlepiej komponują się z chlebem razowym lub wieloziarnistym, jeśli jednak chcemy uwydatnić ich walory, użyjmy pieczywa białego, bardziej neutralnego w smaku.

Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie pracy, z powodzeniem możemy podać gotowe koreczki śledziowe, zakupione w sklepie. Na naszym rynku dostępna jest szeroka gama produktów tego rodzaju, które praktycznie niczym nie różnią się od przystawek przyrządzonych w domu. Firma SEKO S.A. proponuje nam około piętnastu rodzajów koreczków i zawijańców w różnego typu zalewach octowych i olejowych – poczynając od tych najprostszych, z dodatkiem ziół i przypraw, a kończąc na bardziej wyszukanych z suszonymi pomidorami, serem czy też kandyzowanymi śliwkami.

Smakowity wygląd

Bez względu na to, czy zdecydujemy się przygotować koreczki samodzielnie, czy też kupimy gotowy produkt, powinniśmy przywiązać wielką wagę do sposobu ich podania. Najefektywniej wyglądają koreczki w postaci wąskich, zwiniętych w rulon filetów śledziowych z dodatkiem np. papryczki czy ogórka. Jeśli obawiamy się tego, że „zawijaniec” się rozwinie, możemy spiąć go wykałaczką, która dodatkowo ułatwi jego spożywanie jako przystawkę „na jeden kęs”.

Podając koreczki śledziowe powinniśmy pamiętać o takim wyborze naczynia, z którego gościom łatwo będzie wybierać pojedyncze sztuki – nie może ono być więc zbyt głębokie. Unikajmy również wykładania zbyt dużej ilości koreczków na jednym talerzu czy półmisku – lepiej wyeksponować je w mniejszej ilości, a dodatkowo przyozdobić odpowiadającymi im smakowo dodatkami. Pamiętajmy również o kolorystyce naczyń – dobierzmy je tak, by stanowiły dla koreczków dobre tło. Lepiej korzystać w tym przypadku z naczyń jednokolorowych, które nie przytłoczą urody naszego dania.

 

Zawijance_ser_owoce

Fantazyjnie zwinięte i odpowiednio wyeksponowane na talerzu koreczki są nie tylko smaczną potrawą, lecz również wyjątkową ozdobą każdego stołu. Z tego też powodu nie powinniśmy zbyt bogato dekorować stołu, na którym znajduje się smakowita rybna przystawka.