W wielu krajach 6 grudzień to dzień, w którym obdarowujemy się drobnymi podarunkami, zasługi przypisując nikomu innemu, jak świętemu Mikołajowi.
Święty Mikołaj to postać rzeczywista. Żył na początku pierwszego tysiąclecia naszej ery. Jak przekaz głosi urodził się w Alzacji Mniejszej, około roku 280. Kiedy miał ok. 20 lat zmarli jego rodzice. Spadek, który mu pozostawili postanowił oddać biednym i potrzebującym. Nie chciał jednak zdradzać swej tożsamości ofiarowując dary, więc po kryjomu podsuwał datki wybranym osobom. Stąd właśnie wziął się zwyczaj podkładania prezentów pod poduszkę.
W wielu krajach 6 grudnia obchodzony jest w podobny sposób. U nas święty Mikołaj nocą ofiarowuje nam prezent, wkładając go pod poduszkę. Czasem jednak pozostawia obok łóżka także rózgę, jako symbol przestrogi. W niektórych rejonach kraju, aby złagodzić karę, rózga ozdobiona jest cukierkami.
Postać św. Mikołaja wraca do nas także 24 grudnia. Przez asymilację, ten najpopularniejszy święty został włączony do tradycji bożonarodzeniowej. Zadaniem św. Mikołaja jest rozwieźć dzieciom na całym świecie prezenty w jedną wigilijną noc.
Obecny wizerunek Mikołaja obejmujący dobrotliwego staruszka z długą białą brodą, ubranego w czerwony płaszcz, podróżującego saniami zaprzężonymi w renifery została wymyślona na początku XIX wieku. Prawdopodobnie wymyślenitworzenie takiej postaci w latach 20-tych zlecił koncert Coca-Cola, który do dziś w okresie świątecznym emituje reklamy z tym świętym w roli głównej.