- trzytygodniowym programie wolontariackim w Bułgarii.
Program finansowany z budżetu Unii Europejskiej.
Nazwa projektu: Senior Environmentalists w ramach programu Grundtvig - Wolontariat Seniorów
Partnerzy: Fundacja FERSO z Łodzi, Polska (koordynator projektu, www.ferso.org) oraz organizacja Ecomission 21st Century z Lovech, Bułgaria.
Główna idea:
Celem Wolontariatu Seniorów jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze - seniorzy wezmą udział w akcjach edukacyjnych, działaniach promujących aktywną postawę obywatelską oraz włączą się w pracę międzynarodową w zakresie edukacji ekologicznej i dialogu międzypokoleniowego.
Planowane działania:
1.Wysłanie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Polski do naszego bułgarskiego partnera- organizacji Ecomission 21st Century w kwietniu i wrześniu 2011r.
2. Goszczenie dwóch par wolontariuszy seniorów z Bułgarii w Fundacji FERSO w Łodzi (w kwietniu 2011 i kwietniu 2012). Wszyscy wolontariusze przez 3 tygodnie będą zaangażowani w przygotowania i obchody Dnia Ziemi (w kwietniu) lub Dnia bez Samochodu (we wrześniu).
3. Nawiązanie trwałego partnerstwa między dwiema organizacjami z tzw. nowych państw członkowskich UE - z Polski i z Bułgarii.
Termin realizacji projektu: 1 sierpnia 2008 - 31 lipca 2012
Wolontariusze polscy wyjadą do Bułgarii w dwóch turach:
10.04.- 1.05. 2011- trzy osoby
10.09 - 1.10.2011 - kolejne trzy osoby
Wolontariusze bułgarscy przyjadą do Łodzi też w dwóch turach:
7.04 - 28.04.2011 - dwie osoby
6.04 - 27.04.2012 - kolejne dwie osoby
Jakich wolontariuszy poszukujemy?
Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku powyżej 50 lat. Szczególnie zachęcamy do udziału Państwa z małych miejscowości w woj. łódzkim. Liczymy na zgłoszenia osób zainteresowanych zdrowym stylem życia, ekologią (np.uprawą roślin), działalnością społeczną - zarówno doświadczonych wolontariuszy, jak i tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym obszarze. Znajomość choć podstaw języka angielskiego lub rosyjskiego będzie dodatkowym atutem, ale nie jest warunkiem koniecznym udziału w programie. Uwaga! Rekrutację prowadzimy do 18 stycznia 2011 roku.
Projekt realizowany jest po to, by:
- - wesprzeć mobilność 10 seniorów w ciągu 2 lat, aby mogli zdobywać wiedzę i nowe kompetencje, rozwinęli swoje umiejętności językowe
- - umożliwić seniorom (tj. osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim w obszarze edukacji ekologicznej i obywatelskiej
- - przyczynić się do rozwoju osobistego beneficjentów
- - nawiązać trwałą współpracę między partnerami projektu (organizacjami FERSO z Polski oraz Ecomission 21st Century z Bułgarii)
- - promować wolontariat i zwiększyć liczbę wolontariuszy w Łodzi i w Lovech w tego typu inicjatywach
- - dać społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.
Organizacja goszcząca w Bułgarii - Ecomission 21 Century
"Ecomission 21 Century" jest organizacją non-profit. Jej misją jest obrona prawa człowieka do życia w czystym środowisku naturalnym, zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym, wzmocnienie obywatelskich i społecznych zasad demokracji. Organizacja podejmuje działania na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, rozpowszechnia informacje, by zwiększać świadomość społeczną w zakresie ekologii i edukacji obywatelskiej. Organizacja ściśle współpracuje z młodzieżą z całego regionu, angażując ją w działania edukacyjne, w tym: wymiany międzynarodowe, projekty związane z przystąpieniem Bułgarii do Unii Europejskiej i inne. Działalność organizacji koncentruje się na gminie lokalnej, ale nie tylko- organizacja coraz chętniej bierze udział w projektach międzynarodowych (www.ecomission21.com).
Podróż i ubezpieczenie
Podróż do Lovech i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie, sami decydując o tym, jaki środek transportu wybrać, jaki jest dla nich najkorzystniejszy. Koordynator projektu pomoże zaplanować podróż i kupi bilety. Na miejscu wolontariusze będą mieli opłacony transport lokalny.
Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie i „od ręki" po wypełnieniu odpowiedniego formularza.
Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną.
Przygotowanie do wyjazdu
Przed wyjazdem do Bułgarii, polscy wolontariusze wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez Fundację FERSO, w trakcie których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w trwającym dwa miesiące kursie języka angielskiego oraz przygotowaniu osobistym i kulturalnym. Przed wyjazdem wolontariusze będą proszeni o zebranie materiałów na temat inicjatyw obywatelskich w zakresie ochrony środowiska i zdrowego stylu życia, a także swoich ulubionych przepisów kulinarnych:-)
Zadania wolontariuszy w czasie wyjazdu
Podczas wyjazdów wolontariusze -seniorzy będę wspomagali działania prowadzone na rzecz ochrony środowiska naturalnego, promocji zdrowego stylu życia i aktywności obywatelskiej w Fundacji FERSO i w organizacji Ecomission 21st Century.
- - wolontariusze będą zaangażowani w cały proces przygotowania i realizacji wydarzeń związanych z ochroną środowiska (Dnia Ziemi i Dnia bez samochodu).
- - wolontariusze wezmą udział w działaniach na rzecz promocji aktywnego i zdrowego stylu życia w każdym wieku.
- - wolontariusze wezmą udział w zajęciach promujących dialog międzygeneracyjny.
Wsparcie
Koordynatorka projektu z Fundacji FERSO odpowie na wszelkie pytania wolontariuszy, przygotuje z nimi wszystkie praktyczne elementy udziału w projekcie. Pomoże także przygotować się merytorycznie. W trakcie pobytu w Lovech koordynatorka z FERSO będzie w stałym kontakcie z wolontariuszami (telefonicznym i przez internet). Na miejscu wolontariuszami będzie opiekowała się osoba wyznaczona przez organizację Ecomission, znająca język angielski i rosyjski (tzw. mentor). Opiekun organizacji goszczącej wyjaśni wolontariuszom zadania, zapozna z miejscem pracy i zakwaterowania, będzie do ich dyspozycji przez cały okres trwania wyjazdu.
Finansowanie
Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig. Program finansuje przejazd wolontariuszy senioró z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Lovech w Bułgarii i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie językowe oraz działania związane z promocją projektu.
Źródło finansowania projektu : Program „Uczenie się przez całe życie" Grundtvig
Osoby zainteresowane udziałem w Wolontariacie Seniorów prosimy o wypełnienie krótkiego kwestionariusza i przesłanie mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wysłanie go faxem na numer (042) 632 79 77 lub osobiste dostarczenie go do biura Fundacji FERSO do 18 stycznia 2011 r do godz. 15:00. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu z Gosią, koordynatorką projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 0 505 450 526. Tutaj możesz pobrać kwestionariusz.
"Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną" .