Pisaliśmy już, że ćwiczenia umysłowe mają dodatni wpływ na koncentrację i pamięć. Wszelka aktywność intelektualna usprawnia działanie mózgu. Dawniej w ramach umysłowej gimnastyki rozwiązywano krzyżówki, rebusy, korzystano z dobrodziejstw gier planszowych, obmyślano szachowe strategie. Czasy się zmieniają, wraz z nimi ulegają zmianie popularne treningi.
Gry komputerowe często kojarzone są z brutalnymi zabawami, które polegają na wykonywaniu bezmyślnych , zachowawczych posunięć. Wielu wydaje się, iż żerują one na niskich instynktach człowieka, aplikując mu dawkę najbardziej prymitywnych uczuć, jakie można doznać dzięki sztucznej stymulacji.
Ten obraz jest niesprawiedliwą generalizacją, która wytwarza negatywny stereotyp uzależniającego pożeracza czasu.
Producenci gier komputerowych coraz częściej dbają o potrzeby przeciętnych użytkowników. Kierują swą ofertę do wielu grup społecznych. Początkowo stworzono gry edukacyjne dla dzieci, następnie językowe dla tych, którzy przez zabawę chcą uczyć się obcych języków. Teraz przyszedł czas na osoby starsze. Powstały gry komputerowe, które pomagają ćwiczyć mózg.
W ten sposób gry komputerowe przestały być domeną nastolatków. Już dziś rodzi się nowa gałąź branży komputerowo-rozrywkowej, której zadaniem będzie sprostanie potrzebom seniorów. Prognozy na zapotrzebowanie na tego typu gry pozwalają przewidywać, że za 10 lat seniorzy po 60 roku życia będą nabywcami co 10 sprzedanej gry.
Takie przewidywania stawiają przed producentami prawdziwe wyzwania. Seniorzy są bowiem bardzo wymagającymi klientami. Gry dedykowanie tej grupie nie są zbyt skomplikowane w obsłudze i wykluczają wielogodzinne czytanie instrukcji przed przystąpieniem do gry. Ważne jest zamiast rozbudowanej grafiki, zapewnienie dobrej rozrywki i poprawienie sprawności manualnej oraz intelektualnej - właśnie tego będą poszukiwać w grach seniorzy.
Najpopularniejsze wśród osób starszych gry komputerowe to Wii sports i Brain Age. Pierwsza umożliwia wirtualne ćwiczenie ulubionych dyscyplin sportowych. Druga dzięki odpowiedniej stymulacji zapobiega demencji. Brain Age zawiera szereg łamigłówek rozwiązywanych na czas i różnych zadań.
Polscy seniorzy wciąż sceptycznie podchodzą do tematu gier, wolą szachy lub dobrą książkę. Warto jednak zauważyć, że amerykańskie gry będą tłumaczone i niebawem pojawią się w naszym kraju. Z pewnością będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, także wśród seniorów.