Już w sierpniu odbędą się „Dymarki Świętokrzyskie”. Ta coroczna impreza plenerowa organizowana u podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi, organizowana jest organizowana już po raz czterdziesty!
„Dymarki” to piece, w których uzyskiwano żelazo metodą stosowaną jeszcze w okresie rzymskim. Badania archeologiczne dowiodły, iż w czasach starożytnych rejon Gór Świętokrzyskich stanowił największy okręg górniczo-hutniczy w Europie Środkowej.
Naukowcy opisali także charakterystyczną w tym rejonie organizację produkcji żelaza. Polegała ona na równoczesnej pracy kilku pieców w uporządkowanych piecowiskach. Od 10 lat w Nowej Słupi odbywają się prezentacje sposobu uzyskiwania żelaza, jaki miał miejsce w dawnych czasach w ”Piecowiskach” odkrytych na tym terenie.
Aktualnie pokazowi dawnych metod wydobycia cennego surowca, towarzyszy oprawa rozrywkowa, dzięki której widowisko rozrosło się do rozmiarów dwudniowej imprezy plenerowej.
Ta jedyna w swoim rodzaju impreza, to doskonała okazja, by zapoznać się także ze świętokrzyskim folklorem. Uczestnicząc w Dymarkach Świętokrzyskich możemy skorzystać z uroków aktywnego wypoczynku w otoczeniu malowniczej natury spowijającej Łysą Górę. Seniorzy, którzy interesują się dawną historią naszego kraju, z pewnością znajdą coś dla siebie w tym corocznym festynie.