Piknikowy dekalog

Z nieba leje się żar, wokół unosi się zapach kwiatów i traw, szkoda to przegapić siedząc w domu! Wolny czas warto spędzić na łonie natury. Oto 10 przykazań, dzięki którym piknik w gronie rodziny i przyjaciół stanie się prawdziwą przyjemnością.

 

1. Koc – rasowy piknikowicz nie może zapomnieć o kocu. W plenerze sprawdzi się nawet zwykły pled, ale dla większego komfortu możemy się zaopatrzyć w specjalny koc podszyty wodoodpornym materiałem.

2. Napoje – nie zapominajmy o wodzie mineralnej, która najlepiej gasi pragnienie. Do piknikowego kosza zapakować możemy również soki (najlepiej bez dodatku cukru) oraz termos z kawą i herbatą.

3. Prowiant – dlaczego piknikujemy? Dla przyjemności! Nic tak nie psuje zabawy jak żmudne przygotowania, nasze wysiłki ograniczmy zatem do minimum. Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem w piknikowym menu są kanapki. Pomogą nam w tym produkty w plasterkach – Sery plastrowane, w praktycznych opakowaniach typu "otwórz-zamknij" to rozwiązanie umożliwiające błyskawiczne przygotowanie przekąsek – mówi Ewa Polińska, specjalista ds. marketingu z firmy MSM MOŃKI. Do piknikowej karty dań włączyć możemy również owoce i słodycze, które ucieszą zwłaszcza najmłodszych. W przypadku, gdy nasz piknik idzie w parze z grillem, warto urozmaicić tradycyjne menu – sięgnięcie po warzywa, czy nabiał wzbogaci naszą dietę i uatrakcyjni spotkania.

4. Sztućce, naczynia – najwygodniejsze będą te wykonane z plastiku. W przypadku, gdy zależy nam, by spożywany w plenerze posiłek podany był w bardziej elegancki sposób, możemy zdecydować się na piękną porcelanową zastawę, metalowe sztućce i serwetę.

5. Kosz – prowiant, napoje, sztućce i naczynia zapakujmy do plecaka, bądź kosza. Doskonałym rozwiązaniem jest zabranie specjalnej torby termicznej, bądź mini lodówki turystycznej, dzięki której jedzenie dłużej zachowa świeżość.

6. Apteczka – to niezbędny element każdej wyprawy. Upewnijmy się, że są w niej plastry, bandaże, woda utleniona, opaska elastyczna, środek przeciwbólowy, a także wapno – na wypadek uczuleń. Warto zabrać ze sobą również kremy z filtrem i chusteczki odświeżające. Nawet najlepszą zabawę mogą zepsuć ukąszenia owadów, których w parku czy ogrodzie nie brakuje. O ile ukłucia komarów mogą skończyć się powstaniem bąbli i nieprzyjemnym swędzeniem, ugryzienie przez kleszcza niesie ze sobą o wiele groźniejsze konsekwencje. Przed wyjazdem nie wolno więc zapomnieć o środkach odstraszających owady.

7. Gry i zabawy – piknik to nie tylko biesiada na świeżym powietrzu, ale także doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu. Warto zabrać ze sobą piłkę, frisbee i inne gadżety, które urozmaicą wypoczynek, sprawiając radość nie tylko dzieciom.

8. Przygotuj się na niepogodę – aura lubi płatać figle, dlatego nawet, gdy w chwili wyjścia z domu z nieba leje się żar, miejmy w zanadrzu parasol i cieplejsze okrycie.

9. Worki na śmieci – czas spędzony w świeżym powietrzu jest przyjemny między innymi dzięki wyjątkowym walorom, jakie oferuje nam Matka Natura. Starajmy się pozostawiać miejsce, w którym piknikowaliśmy w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. W przypadku, gdy w pobliżu nie ma kosza, wszelkie śmieci zbierzmy do foliowych torebek i weźmy ze sobą, by wyrzucić je w przeznaczonym do tego celu punkcie.

10. Dobry plan – zanim zorganizujemy piknik lub wycieczkę zdecydujmy dokąd chcemy się wybrać i w jaki sposób tam dotrzemy. Wybierając dwa kółka sprawdźmy czy do celu naszej podróży prowadzą bezpieczne ścieżki rowerowe, jeśli nie – zaopatrzmy się w elementy odblaskowe, dzięki którym będziemy widoczni na drodze. Nawet najlepsze plany piknikowe pokrzyżować może deszcz, dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy prognozę pogody.

Zadbawszy o stosowny ekwipunek nie pozostaje nam nic innego jak włożyć wygodną odzież i ruszyć w drogę!