Miasta coraz częściej decydują się na finansowanie szczepień dla seniorów. W akcji uczestniczą między innymi Radom, Wrocław, Świnoujście.
Przykładem świeci Radom, który po raz piąty organizuje darmowe szczepienia przeciwko wirusowi grypy. W tym roku zgromadzono fundusze na zakup aż 7,5 tys. szczepionek. Zmianą na korzyść seniorów jest obniżenie wieku osób objętych akcją. Do tej pory darmowe szczepionki były przeznaczone dla osób, które ukończyły 70 rok życia. W tym roku Radom zachęca do udziału w akcji już 65-latków.
Specjaliści twierdzą, iż szczepienie seniorów w wieku 65 lat jest przemyślaną decyzją. W tym czasie wielu seniorów przechodzi na emeryturę. Zmiana trybu życia, rozpoczęcie nowego etapu wiążą się ze stresem, który przyczynia się do obniżenia odporności. To z kolei prowadzi do wzrostu ryzyka zachorowania na sezonową grypę.
Mimo pewnej kontrowersyjności tematu szczepień oraz podzielonych zdań, także w środowiskach medycznych, szczepienia cieszą się dużą popularnością wśród seniorów i ich rodzin. Warto dodać, iż dzięki takim prewencyjnym działaniom zmniejszamy ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań, takich jak zapalenie płuc, opon mózgowych czy mózgu.
Chętni do uczestnictwa w akcji darmowych szczepień powinni zgłosić się do urzędów miast lub odpowiednich jednostek medycznych i tam zaczerpnąć informacji, czy dana przychodnia objęta jest akcją. Jeśli tak, należy pamiętać, iż szczepionkę przyjmujemy tylko wówczas, gdy jesteśmy zdrowi. W przypadku infekcji i przyjmowania antybiotyków, należy odczekać 7 dni od końca terapii, zanim zgłosimy się na szczepienie.