Zioła to doskonała alternatywa do stosowania leków z apteki. W początkowym, niezaawansowanym stadium niektórych chorób sprawdzają się doskonale, łagodząc dolegliwości i przynosząc ulgę, często pozwalają na całkowite pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą również wspierać kuracje przepisywane przez lekarza, ale koniecznie po skonsultowaniu ich stosowania z lekarzem bądź farmaceutą. Niektóre zioła mogą bowiem nie działać zbyt dobrze w kontakcie z niektórymi lekami, a nawet hamować ich działanie, stąd zalecana jest ostrożność.
Melisa – ma działanie uspokajające, wyciszające i ułatwiające zasypianie i spokojny sen. Przypisywane jest jej również działania zwalczające niektóre wirusy i bakterie.
Bratek – stosowany na problemy z cerą i włosami, a także na choroby płuc oraz oskrzeli, w których działa wykrztuśnie. Zwalcza nawet uporczywy trądzik przy stosowaniu go w formie okładów lub naparu do spożywania.
Miłorząb – stymuluje pracę mózgu, pozwala na łatwiejsze koncentrowanie się i zapamiętywanie, polecany szczególnie osobom przemęczonym i mającym problemy z pamięcią. Ma również dobry wpływa na krążenie, pozwalając zwalczać skurcze oraz drętwienie kończyn górnych oraz dolnych.
Skrzyp - oczyszcza organizm z niebezpiecznych toksyn, znany ze swojego drogocennego oddziaływania na kondycję włosów, paznokci oraz skóry.
Rumianek – ma właściwości antyseptyczne, przeciwświądowe, wysuszające. Stosowany jest na choroby skórne, uporczywe swędzenie, problemy z chorobami jamy ustnej, a także jako środek o charakterze łagodzącym i pozwalającym się wyciszyć i uspokoić.
Mięta – polecana w problemach z trawieniem, szczególnie w chorobach wątroby, przyspiesza procesy trawienne, a olejek z mięty można stosować po ciężkim treningu lub podczas choroby, jako środek łagodzący bóle mięśniowe.
Piołun – doskonały na problemy z układem trawiennym. Mimo swojego mało dobrego smaku, świetnie sprawdza się jako zioło pomagające w trawieniu, przypisywane jest mu również skuteczne zwalczanie niektórych pasożytów. Sprawdza się w stanach zaburzenia wydzielania żółci, zatruciach pokarmowych, działa żółciopędnie, pobudza apetyt, sprawdza się nawet niektórych chorobach skóry – na przykład owrzodzeniach.