Skutecznie zapobiegać chorobie Alzheimera

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W przypadku wielu chorób, sama profilaktyka może ustrzec nas przed doświadczeniem ich. Wyjątkowo dokuczliwą chorobą jest zespół Alzheimera. Warto wiedzieć, że jest doskonały sposób, by przed nią się ustrzec: zwiększona aktywność fizyczna i umysłowa. Dbałość o kondycję fizyczną jest wskazana dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Wielu jednak zapomina, że równie wskazana jest gimnastyka umysłu.
  
Badania naukowców studiujących chorobę Alzheimera pozwoliły wyodrębnić skuteczną profilaktykę dla każdego. Aby powstrzymać tę dysfunkcję należy stale stymulować umysł. Odpowiednio dobrane ćwiczenia chronią nas przed postępowaniem demencji, utratą pamięci i osłabieniem wzroku.
 
Ciało i duch działają na zasadzie naczyń połączonych. Poprawa kondycji fizycznej wpływa także na kondycję naszego umysłu, z czego tylko nieliczni zdają sobie sprawę. Badacze z Uniwersytetu Illinois udowodnili serią długoterminowych eksperymentów, że codzienne ćwiczenia fizyczne zwiększają liczbę neuronów, co owocuje łatwą koncentracją i szybszym przyswajaniem nowych informacji.
 
Na podstawie tychże eksperymentów każdego dnia zalecana jest poranna gimnastyka, jogging, jazda na rowerze, nordic walking czy też inne ćwiczenia. Z bogatej oferty sportów, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że szczególnie wskazany jest ruch na świeżym powietrzu, ponieważ skuteczniej dotlenia mózg i poprawia ukrwienie.
 
Same ćwiczenia fizyczne niestety nie wystarczą. Trzeba wesprzeć swój umysł częstą gimnastyką. Tworzone są zestawy specjalnych ćwiczeń dla osób zagrożonych Alzheimerem. Mimo dedykowania ich szczególnie osobom starszym, doskonale ćwiczą młode umysły maturzystów przygotowując je do przyjęcia obszernej zasobowo wiedzy.
 
Ryuta Kawashima, japoński neurolog, stworzył specjalną serię gier Brain Age, która dzięki doskonałej efektywności, robi na świecie zawrotną karierę. Warto jednak pamiętać, że gry planszowe, strategiczne, edukacyjne, są także niezwykle skuteczne i warto po nie sięgać jak najczęściej.
 
- Najlepszą obroną przed obniżaniem sprawności psychicznej jest więc aktywność umysłowa. Pamiętajmy też, że pamięć zależy nie tylko od stanu biologicznego mózgu, ale także od ciekawości świata, twórczego do niego stosunku i chęci zapamiętywania - przekonują specjaliści. Nam nie pozostaje więc nic innego, jak zastosować się do ich cennych rad, których stosowanie zagwarantuje nam większą radość życia.