Okazuje się, że na alergię można zachorować w każdym wieku. Alergeny wywołują różne choroby, także astmę o podłożu alergicznym. Zachorowania te są domeną ostatniego półwiecza. Młode pokolenia mają mniejszą odporność i większy współczynnik zachorowań. Wbrew pozorom przypadłości alergiczne mogą pojawić się w każdym wieku. Badaniem i leczeniem alergii zajmuje się odrębna specjalizacja medycyny - alergologia.
Alergię ma co 3 mieszkaniec Ziemi. Nie przez przypadek 3 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii, ustanawiając obchody tego dnia, służby medyczne zwracają uwagę na dolegliwość, która zyskuje miano choroby XXI wieku.
Badacze spekulują, że masowe zachorowania na alergię w ostatnim wieku są wieloprzyczynowe. Teoria "higieniczna" zakłada, że eliminacja chorób pasożytniczych i bardziej sterylne warunki życia jednostek spowodowały, że układ immunologiczny człowieka, z braku silnych przeciwników zaczął zwalczać alergeny, czyli związki białkowe znajdujące się w naszym otoczeniu. Organizm pyłki znajdujące się w powietrzu traktuje niczym groźnego wirusa. Z powodu gwałtownej reakcji systemu immunologicznego pojawiają się obrzęki, zaczerwienienia, etc.
Objawy alergiczne mogą wiązać się z wszelkimi sferami życia. Pojawiają się w każdym środowisku pracy, dotyczą sfer życia prywatnego, obejmują różne narządy ciała, wiążą się z jedzeniem, ubraniem, kosmetykami, przyjemnościami, zwierzętami, roślinami, snem, etc. Alergia jest jedyną chorobą w tak ścisły sposób związaną z otoczeniem. Właśnie dlatego skuteczną formą leczenia jest eliminacja alergenu z obszaru kontaktu bezpośredniego.
Mimo znacznego postępu alergologii w identyfikowaniu alergii, wciąż jest wiele niewiadomych. Często trudno stwierdzić, na co pacjent jest uczulony, mimo że występują silne objawy uczuleniowe. Bywa też tak, że testy stwierdzają alergię a pacjent czuje się doskonale i nic mu w rzeczywistości nie dolega.
Dobrą wiadomością dla alergików jest odsiecz idąca od strony farmakologii. Na rynku dostępny jest szereg leków skutecznie zwalczających alergię. Producenci dokładają starań, by dostępne leki były skuteczne i nie wywoływały skutków ubocznych takich jak senność, obniżona koncentracja.
Jeśli w czasie pylenia odnotowujemy nienormalne zachowanie naszego organizmu, lub w kontakcie z różnymi substancjami pojawia się odczyn uczuleniowy na skórze, warto zgłosić się do poradni alergologicznej i zasięgnąć rady specjalisty. Seniorzy szczególnie nie powinni zaniedbywać stanu swego zdrowia. Dbając o zwykły komfort życia warto poddać się leczeniu i przeciwdziałać uciążliwym objawom choroby.
Katarzyna Matczuk